مایک پامپئو به هند می رود!

مایک پامپئو

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، سه روز دیگر، برای مذاکره درباره موضوعات گوناگون به دهلی نو سفر کند. این سفر در حالی صورت می گیرد که  اختلافات میان واشنگتن و دهلی نو بر سر تجارت، نقصان داده‌ها و تسلیحات روسیه، بالا گرفته و وزیر امور خارجه آمریکا قرار است به دنبال قوی‌تر کردن روابط استراتژیک با این کشور باشد.

پامپئو روز سه‌شنبه وارد دهلی نو می‌شود تا برای نشستی میان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و نارندرا مودی، نخست وزیر هند در اواخر هفته جاری در نشست گروه ۲۰ در ژاپن زمینه‌سازی کند.

اختلاف هند با آمریکا هم چنان به دلیل، سقف قیمت‌هایش برای تجهیزات پزشکی وارداتی که اکثراً از آمریکا وارد می‌شود و قوانینش برای تجارت الکترونیک که شرایط خاصی را برای فعالیت شرکت‌های بزرگ آمریکایی همچون آمازون و والمارت اعمال می‌کند، است.  علاوه بر این ها، محدودیت‌های احتمالی آمریکا برای صدور ویزای کاری برای تجار هندی در اقدامی تلافی‌جویانه برای مقاومت دهلی نو در مقابل ذخیره داده‌های محلی توسط شرکت‌های بزرگ خارجی منجر به تنش مضاعف شده است. اگرچه وزارت امور خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که چنین برنامه‌ای ندارد.

دولت دهلی نو به رهبری مودی تاکید دارد که این کشور در تلاش است تا برای دستیابی به راه‌حل‌هایی برای اختلافات با آمریکا مذاکره کند، اما هند به عنوان یک کشور در حال توسعه باید به فکر حفظ منافع مردم خودش نیز باشد.

پیوش گویال، وزیر بازرگانی هند طی یک بیانیه تأکید کرده است که این کشور برای باقی ماندن در نظام جامع تعرفه‌های ترجیهی آمریکا، به خواسته های تجاری آمریکا تن نخواهد داد. وی که پس از پیروزی مودی در انتخابات اخیر هند به عنوان وزیر بازرگانی منسوب شده، در بیانیه خود گفته که هند در شرایط خوبی برای مقابله با عوارض جنگ تجاری کنونی قرار دارد. وی هم چنین افزود، برخی از درخواست‌های مطرح شده از سوی طرف آمریکایی به گونه ای هستند که هند نمی تواند به آنها عمل کند.

ترامپ بارها از هند به خاطر تعرفه‌های بالایش انتقاد کرده و مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که در جریان سفر قریب‌الوقوع پامپئو به دهلی نو به مساله تجارت میان این دو کشور رسیدگی خواهد شد، اما تاکید اصلی بر توسعه روابط سیاسی و امنیتی خواهد بود.

طی دهه‌ها جنگ سرد روابط هند و آمریکا بسیار محتاطانه بود چراکه هند روابط نزدیک‌تری با جماهیر شوروی وقت داشت اما آمریکا طی دهه گذشته به یکی از تامین‌کنندگان اصلی تسلیحات برای هند تبدیل شده و تسلیحاتی بیش از ۱۵ میلیارد دلار به این کشور فروخته که شامل هواپیماهای ترابری، زیردریایی و هلی‌کوپترهای جنگی هستند.

لاکین مارتین و بوئینگ آمریکا شرکت‌هایی هستند که برای بستن قراردادی به ارزش نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار برای ساخت ۱۱۰ جنگنده با یکدیگر رقابت می‌کنند.

 

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *