۱۸ درصد افزایش تولید فولاد خام کشور در سال جاری

رضا رحمانی : ۱۸ درصد افزایش تولید فولاد خام کشور در سال جاری

 

۱۸ درصد افزایش تولید فولاد خام کشور در سال جاری وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد، ایران از کشورهای فرانسه و ایتالیا در تولید فولاد پیشی می­گیرد. وی ایران را دهمین کشور تولید کننده فولاد خام دانست و گفت: نسبت به ابتدای کار دولت یازدهم کشور در تولید فولاد خام ۵ رتبه صعود داشته است. رضا رحمانی گفت: ایران در سال ۲۰۱۷ و با وجود تحریم­ها، ۲۲ میلیون تن فولاد خام تولید کرده که این میزان نسبت به سال قبل، ۲۲ درصد رشد داشته است و این آمار ایران را در میان تولیدکنندگان با بیشترین رشد قرار می­دهد. هم­چنانکه در ۸ ماهه امسال نیز ۱۶ میلیون و۶۰۰ هزار تن فولاد خام در کشور تولید شده که رشد ۱۸ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال را نشان می دهد. ایران ۶۲ درصد فولاد خاورمیانه را تولید می کند و بر اساس آمار، در ۶ سال گذشته از کشورهای مطرحی مانند فرانسه و ایتالیا پیشی گرفته و به جایگاه دهمین کشور تولید کننده فولاد خام رسیده است.

چشم اندازها و هدف گذاری در تولید فولاد  کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد خام در سند چشم انداز تا سال ۱۴۰۴، گفت: همه برنامه های این وزارتخانه  در مسیر رسیدن به این هدف است و بر اساس آن، صادرات نیز باید حداقل به سالی ۱۵ میلیون تن برسد و حدود ۸ میلیارد یورو سرمایه گذاری به منظور دست­یابی به این هدف نیاز است. هم چنین ظرفیت تولید سنگ آهن کشور در ۵ سال اخیر از ۶۳ میلیون تن به ۸۵ میلیون تن اضافه شده است و اخیرا اکتشافات خوبی در زمینه کشف معادن سنگ آهن انجام شده و بر این اساس ذخیره سنگ آهن کشور حداقل دو برابر شده است.

بر طبق گفته­ های وزیر محترم، رتبه ایران در تولید فلزات غیرآهنی مانند مس ۱۵ و در آلومینیوم ۱۸ است و در این راستا رتبه ۱۲ و ۱۴ برای تولید مس و آلومینیوم هدف گذاری شده است.

۱۱۰ میلیون تن پروژه در صنایع فولاد تعریف می­شود ورئیس جمهوری ۲۰ میلیون تن پروژه جدید نیز در سواحل جنوبی در بندرعباس و چابهار تعریف می­نماید که به مقدار فعلی اضافه می شود.

رحمانی افزود: تولید فولاد کشور در ابتدای انقلاب ۲.۴ میلیون تن بوده است که در ابتدای دولت یازدهم به۱۲۳ میلیون تن رسیده و امروز این میزان ۲۰۵ میلیون تن است و با افتتاح پروژه های جدید در ماه های پایانی سال به ۲۲۰ میلیون تن افزایش خواهد یافت. وی سرمایه گذاری در صنعت فولاد را توسعه محور ندانست بلکه تلاش­ها را در راستای متوازن سازی و این امر را علت کاهش خام فروشی در ۵ سال اخیر دانست.

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *