همه چیز در مورد ورق روغنی

ورق روغنی چیست؟
ورق روغنی
یا ورق سرد یکی از ورق های فلزی است که با توجه به نورد سرد یا به زبان دیگر با فرایند اصلاح پس از نورد گرم تولید می شود. در صنعت ضخامت ورق های روغنی از طریق سمباده کردن یا پولیش کاری به دست می آید. به همین دلیل ورق روغنی از ظاهر خوب و کیفیت زیادی بهرمند است. به همین دلیل از آنها برای ظاهر اجسام استفاده می شود. ورق های روغنی به این دلیل نام گذاری شده اند که بعد از تولید به آن یک لایه روغنی می زنند تا درمقابل زنگ زدگی از آن محافظت کنند و دارای ظاهری زیبا و براق شود.

ویژگی های ورق روغنی

ورق های روغنی ویژگی های متفاوتی نسبت به سایر ورق های دیگر دارند. از آنجایی که این ورق ها روغن پاشی شده اند ویژگی های خاصی پیدا می کنند زیرا روغن علاوه بر براقیت و جلا باعث روانکاری نیز می شود.

در مقابل زنگ آهن مقاومتر هستند زیرا این لایه آهن مانعالی از رسیدن هوا به لایه اصلی می شود

بخاطر براقیت لایه روغنی درخشان به نظر می رسند که باعث کاربرد زیاد آنها در انواع زمینه ها شده است.

شکل پذیری آن آسان تر انجام می شود زیرا به راحت برش داده می شوند و به سادگی خم می شوند. همچنین به صورت رنگی نیز استفاده می شوند.

اصطکاک مابین غلتک و ورق کاهش می یابد و باعث می شود دما هر دو کاهش یابد.باعث کمتر ساییده شدن غلتک می شود.

دسته بندی ورق روغنی با توجه به ابعاد

ورق های روغنی در اندازه های بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ سانتی متر و ضخامتی بین ۳/ تا ۳ میلی متر به بازار مصرف فرستاده می شوند. ابعاد استاندارد این ورق ها به صورت زیر برش می خورد.

 • ۱۸۳۰ میلی متر
 • ۲۴۴۰ میلی متر
 • ۳۰۵۰ میلی متر

همچنین ورق های روغنی به شکل رول یا شیت برای فروش به بازار عرضه می شوند.

گروه بندی با توجه به آلیاژ ساخت

ورق روغنی با توجه به ترکیبات و آلیاژی که هنگام تولید استفاده شده است و فرایندی که توسط آن حرارت دهی شده به سه گروه متفاوت تقسیم می شوند.

 • ورق های روغنی ST12 که به ورق های معمولی معروف هستند.
 • ورق های روغنی ST13 که به اسم ورق نیمه کششی شناخته می شوند.
 • ورق های روغنی ST14 این ورق از نوع ورق های فوق کششی هستند.ورق روغنی
  کاربرد های ورق روغنی

  در کارهایی که نیاز به ظرافت و زیبایی دارد ورق روغنی مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا به عنوان نمای ساختمانی و مصالح استفاده می شود از دیگر کاربردهای مهم ورق های روغنی استفاده آن در صنعت خودرو سازی به عنوان بدنه خودرو است. از این ورق ها برای ساخت لوازم خانگی که نیاز به ظرافت دارند و دکوراسیون نیز استفاده می شود.

  کدام کارخانه ها ورق های روغنی تولید می کنند؟

  برای تولید ورق های ایمنی کارخانه های زیادی فعالیت دارند که از مشهورترین آنها می توان به کارخانه بزرگ فولاد مبارکه، کارخانه تولید ورق روغنی هفت الماس، کارخانه فولاد درخشان و کارخانه فولاد غرب اشاره کرد. به جز کارخانه های داخلی از برخی کشورهای دیگر نیز ورق های روغنی وارد ایران می شود که از مهمترین آنها ورق روغنی کره، ورق روغنی کشور هند و قزاقستان و همچنین ورق روغنی کشور چین می توان نام برد.

  قیمت ورق روغنی

  قیمت ورق های روغنی به دلیل نوسان بازار روزانه مشخص می شود. البته این نوسان به میزان کمی است و بسته به نوسانات قیمت آهن و انرژی و همچنین نفت اتفاق می افتد. هزینه حمل و نقل نیز در این میان بی تاثیر نیست. از دیگر عوامل تاثیر گذار در قیمت برند های تولید کننده ورق های روغنی هستند. تقاضای مصرف کننده از عوامل تعیین کننده برای قیمت ورق های روغنی است.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *