چشم انداز قیمت فولاد پس از ماه رمضان

بازار داخلی فولاد

چشم قیمت ها در بازار فولاد به پایان ماه مبارک رمضان است. این گفته برخی مفسرین بازارهای آهن و فولاد کشور به خریداران و فروشندگان محصولات فولادی امید تازه ای بخشیده است.

در اواخر ماه گذشته شاخص میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۵۰۵۰ تومان ( با احتساب مالیات ارزش افزوده) به ازای هر کیلو بود که در مقایسه با قبل از آن، حدود ۳۰- تومان کاهش داشت. تحولات بازار میلگرد آجدار در اردیبهشت ماه با کارنامه پر تنشی و با حدودا کیلویی ۴۸۰ تومان خاتمه یافت.

با شروع خرداد ماه شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۹۲۵ تومان به ازای هر کیلو گزارش شد که افزایش را به همراه داشت. در آخرین روز هفته نیز شاخص میانگین نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی با رقم حدودی ۴۹۳۰ تومان به ازای هر کیلو بود که در واقع، صرف نظر از یک تغییر جزئی، تقریبا ثابت ارزیابی گردید.

به رغم مقاومت دلار در کانال ۱۴ هزار تومان ظاهرا در بازار مقاطع و به خصوص میلگرد، مقاومت سمت مصرف و نبود مشکل فعلی بازار تشکیل یک تناقض مقاومتی یعنی مقاومت از طرف فروشنده و مقاومت از طرف خریدار بوده که ظاهرا این بار شرایط به نفع خریدار و مصرف کننده رو به تغییر است و قیمت ها در حال عقب نشینی مجدد به کانال ۴۸۰۰ تومان است.

بسیاری از بزرگان اقتصاد کشور اظهار می­دارند که ارزش واقعی ارز بسیار پایین تر از میزان کنونی است، اما هم­چنان شاهد عدم مهار کامل نرخ ارز در بازار آزاد هستیم. این عوامل موجب گشته تا بیشترین ضرر متوجه مصرف کنندگان نهایی و دراغلب معاملاتشان شود؛ چرا که نوسانات لحظه ای نرخ ارز علاوه بر زیان مالی برای معامله­گران منجر به سردگمی آن­ها و کشمکش در معاملات می­شود.

با گذشتن از نیمه ماه مبارک رمضان، بازار داخلی در حداقل فعالیت ممکن به سر می­برد. خبرها بیشتر حول محور کشمش کشور با امریکا است و سایه تحریم های صنایع فلزی ایران توسط آمریکا؛ همچنان برسر آینده صنایع فلزی سنگینی می­کند؛

نصف شدن تعرفه وارداتی فولاد ترکیه به آمریکا و در نتیجه خارج شدن ترکیه از بازارهای هدف ایران و تامین کنندگان منطقه CIS  و گرایش به سمت بازار آمریکا نیز باعث شد تا با کمک روند افزایشی که در حوزه سنگ آهن به وجود آمده است؛ بازارهای هدف صادراتی ایران و رقبای آن کمی بهبود پیدا کند، به طوری که آخرین نرخ صادراتی شمش CIS حدود ۴۳۳ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده که افزایش ۱۸ دلاری نسبت به نرخ کف آن در چند روز گذشته را نشان می دهد. متاسفانه با فشار تحریم ها و سوء استفاده خریداران از شرایط به وجود آمده، افزایش قیمت این محصول تنها در حد ۵ دلار و حداکثر تا سقف ۳۹۰ دلار به ازای هر تن فوب گزارش شده است.

نرخ دلار نیمایی و نرخ های صادراتی CIS از مهم ترین فاکتورهای تاثیر گذار برا بازار داخلی ایران گزارش شده است. فولادسازان داخلی، با توجه به مولفه­های موجود بر اساس آخرین شیوه نامه تنظیم بازار داخلی فولاد و توافقات صورت گرفته با وزرات محترم؛ انتظار دارند با پایان ماه مبارک رمضان و بهبود تقاضا اوضاع بهترشود.

گرچه خبر تحریم بازارهای صادراتی فولاد ایران توسط آمریکا، در عمل تاثیر قابل توجهی نسبت به شرایط گذشته نداشته باشد اما پس از انتشار این خبر شاهد افول تقاضای هیجانی و کاهش تدریجی و پلکانی سقف نرخ رقابتی بورس کالا بودیم که تاثیرات خود را روی قیمت ها گذاشت.

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *