پیش بینی ها از افزایش ظرفیت فولاد در سطح جهانی خبر می دهند.

پیش بینی¬ها از افزایش ظرفیت فولاد در سطح جهانی خبر می¬دهند.

سازمان همکاری ­های اقتصادی –اکو- یک سازمان منطقه ای دولتی محسوب می گردد که در سال ۱۹۸۵ از سوی ایران ، پاکستان و ترکیه با هدف پیشبرد همکاری های اقتصادی ، فنی و فرهنگی میان کشورهای عضو تاسیس گردید. اکو در واقع جانشین سازمان همکاری منطقه ای برای توسعه ( RCD) می باشد که از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۷۹ موجودیت داشت. این سازمان در گزارش خود در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد: ظرفیت تولید فولاد جهان برای دومین سال متوالی نزولی بود و ۱.۳ درصد افت داشت.

صنعت فولاد یکی از پایه‌های مهم اقتصاد هر کشوری است و مصرف سرانه فولاد به عنوان شاخص ارزیابی صنعتی بودن یک کشور به حساب می آید. در ایران اولین تلاش برای تأسیس کارخانه آهن و فولاد، به قبل از سال ۱۸۷۳ شمسی برمی گردد، شرکت ملی صنایع فولاد ایران در اواسط دهه  ۱۳۴۹ جهت تولید آهن و فولاد به روش‌های احیاء مستقیم تأسیس شد اما نتوانست آنطور که باید به بهره برداری برسد.

بعد از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۸ تغییرات بنیادی در صنایع فولاد ایران صورت گرفت و شرکت‌های داخلی با یکدیگر ادغام شدند، در نهایت شرکتی تحت عنوان شرکت ملی فولاد ایران مطرح گردید که در حال حاضر این شرکت به عنوان زیرمجموعه‌ای از وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند و وظیفه نظارت و رسیدگی به صنایع فولادی ایران در تمام مراحل تولید تا بازاریابی محصولات در بازارهای داخلی و خارجی را بر عهده دارد. معاون طرح های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو  در سال گذشته گفت تولید فولاد تا سال ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن در سال می رسد. محمدی، سرمایه گذاری برای دسترسی به تولید  ۵۵ میلیون تن فولاد در سال را نیازمند ۱۳ میلیارد یورو سرمایه گذاری و برای احداث کارخانه ها به لحاظ تجهیزاتی به ۸ میلیارد یورو دانست. در این صورت سالانه بیش از ۸۰ میلیون تن کنسانتره، نزدیک به ۸۲ میلیون تن گندله و ۱۶۲ میلیون تن سنگ آهن رشته می توان تولید کرد و به هدف ۵۵ میلیون تن تولید و ظرفیت فولاد تا افق  ۱۴۰۴ رسید.

در تازه ترین گزارش سازمان بین المللی توسعه و همکاری های اقتصادی، ظرفیت جهانی تولید فولاد بین سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ حدود ۴ تا ۵ درصد رشد خواهد داشت چراکه پروژه های سرمایه گذاری جدید در سراسر جهان راه اندازی می شود و تعطیلی های خطوط تولید کاهش یافته است. بنابراین انتظار می رود سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ ظرفیت جهانی تولید فولاد تا ۲.۳ درصد افزایش یابد.

براساس این گزارش آسیا احتمالا سال های آتی رشد چشمگیری در افزایش ظرفیت تولید خود تجربه خواهد کرد. سهم ایران از این برنامه ریزی هنوز مشخص نیست چراکه تنش در روابط ایران با امریکا همچنان ادامه دارد و امریکا کشور را به تحریم های بیشتر تهدید می کند. تمام تلاش دست اندرکاران برای مقابله با تحریم هاست.

برای اطلاع از اخرین قیمت ها در بازار آهن و فولاد به آهن ۲۰ مراجعه کنید.

 

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *