فولاد ضد زنگ چین

تولید فولاد ضد زنگ چین

در ماه ژوئن تولید فولاد ضد زنگ چین ۳۴/۲ میلیون گزارش شد، که در مقایسه با ماه مارچ ۳۴/۲ درصد کاهش یافته بود.

هزینه های تولید و کاهش سفارشات از جمله دلایل این افت تولید بیان شده است. عامل دیگر، تعمیر و نگهداری واحدهای فولادی در جنوب چین است که هر ساله صورت می گیرد . پیش بینی ها حاکی از آن است که چین در ماه جولای نیز ۲.۵ میلیون تن فولاد ضد زنگ تولید نماید که نسبت به ماه قبل میزان رشد را نشان خواهد داد.

از ورق گرم چین بیشتر بخوانید.

فولاد زنگ نزن یا استنلس استیل به فولادهایی گفته می شود که مقدار عناصر آلیاژی در آن بالا است و توانایی مقاومت به خوردگی در اتمسفرهای خورنده و دماهای بالا را نیز دارد. فولادهای ضد زنگ معمولی حاوی حداقل ۱۱ درصد کروم هستند که عامل اصلی مقاومت به خوردگی آنهاست.

عامل خاصیت ضد زنگی این فولاد عنصر کرم است که باعث می شود تا مقاومت به خوردگی در آن بهبود یابد.  تشکیل لایه محافظ از اکسید کرم روی سطح فولاد ضد زنگ منجر به بهبود مقاومت در برابر خوردگی است. این لایه نازک سرتاسری تحت شرایط مساعد فولاد را در برابر مواد و محیط های خورنده محافظت مینماید. هنگامی که فولاد ضد زنگ بریده یا خراش داده می شود، کروم موجود در سطح سریعاً اکسید می شود و فیلم اکسید ناحیه صدمه دیده را ترمیم می کند. به دلیل همین خاصیت خود ترمیمی (خودشفایی/ Self healing) است که فولاد را بدون زنگ (Stainless) می نامند

همه ساله میلیون ها تن فولاد در جهان تولید ‏می‌شود چراکه فولاد یکی از مهم ترین و پرکاربردترین آلیاژها است.. کاربردهایی از جمله: لوازم آشپزخانه و ریل‌های سنگین راه‌آهن. ‏شکل‌پذیری عالی و مقاومت خوب در برابر پوسته شدن، اکسایش و خزش در دمای بالا است که خواص خود را نیز تا دماهای بالا حفظ می‌کنند.

ورق های فولادی ضد زتگ در ایران توسط کارخانه های فولادی تولید می شود که فولاد مبارکه از جمله معروف ترین ها است. ورق های فولاد مبارکه در صنایع لوله‌سازی و خودروسازی استفاده می‌شوند. در صنایع نفت و شیمیایی نیز کاربردهای زیادی دارند. واردات فولادهای ضدزنگ از کشورهایی چون چین، امارات، ترکیه به دلیل تولید پایین در مقاطع مختلف انجام می شود.

در حالی که بهترین تولیدکننده فولاد ضدزنگ کشور ژاپن است چراکه مواد اولیه این فولادها شامل نیکل و مولیبدن در این کشور کافی است، درحالی‌که در ایران ما تنها کروم موجود است و مجبور به وارد کردن نیکل هستیم که بسیار گران است.

بازار برای فولادهای ضدزنگ در ایران به اندازه کافی وجود دارد اما به هر حال این نوع از فولادها محصولات با ارزشی هستند که چه به صورت شمش یا ورق و چه به صورت یک محصول دیگر، بازار خوبی در دیگر کشورها دارند.

سه سال پیش مصرف ورق‌های ضدزنگ ایران حدود ۶۵ تا ۷۰ هزار تن تخمین زده می‌شد. در طول این سال ها مصرف ورق با فراز و فرود روبه رو بوده است.

ایران ظرفیت خوبی برای تولید این محصولات دارد و باتوجه به اینکه در حال حاضر تحریم ها از یک طرف و آشفتگی منطقه از طرف دیگر کشور را با بحران روبه رو کرده است، با گذر از این بحران، ایران خواهد توانست با تولید فولادهای ضدزنگ علاوه بر داخل، بازارهای صادراتی را هم  داشته باشد.

آهن ۲۰  مطمئن ترین سایت برای تبلیغات آهن آلات

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *