چرا ایلان ماسک تصمیم گرفته تا از فولاد ضد زنگ برای سفینه مریخ پیما spaceX استفاده کند؟

چرا ایلان ماسک تصمیم گرفته تا از فولاد ضد زنگ برای سفینه مریخ پیما spaceX استفاده کند؟

چرا ایلان ماسک تصمیم گرفته تا از فولاد ضد زنگ برای سفینه مریخ پیما spaceX استفاده کند؟

ایلان ماسک از تغییرات طراحی در فضاپیمای Space’X خبر داد.

کارآفرین بیلیونر، در اوایل ماه جاری اعلام کرد که فضاپیمای  Space’X در حال توسعه است تا مردم را به و از مریخ و به دیگر نقاط دوردست فضا جابه­ جا کند و تصمیم گرفته است تا از فولاد ضد زنگ به جای فیبر کربن، که در ابتدا برنامه ریزی شده بود، استفاده کند.

در مصاحبه اخیر با مکانیک محبوب (popular mechanics)، ماسک در مورد انگیزه­اش برای این تغییر توضیح داد. هزینه یک عامل بود. فیبر کربن ۱۳۵ دلار به ازای هر کیلوگرم است و ۳۵ درصد مواد باید از بین بروند – “شما مواد را برش می­دهید و برخی از آن را نمی توانید استفاده کنید،” موسس و مدیر عامل شرکت SpaceX گفت: بنابراین، هزینه واقعی این ماده تقریبا ۲۰۰ دلار در هر کیلوگرم است، که این مقدار برای فولاد ضد زنگ برابر با ۳ دلار است.

ماسک می­گوید: نقطه ذوب بالای فولاد ضد زنگ نیز یک مزیت بزرگ است.

“بنابراین، شما در مورد عملکرد آلومینیوم و فیبر کربن در دمای عملیاتی حالت جامد، محدود به حدود ۳۰۰ درجه فارنهایت [۱۵۰ درجه سانتیگراد]. هستید” این آنقدر بالا نیست! شما می توانید کمی، دما را بالاتر ببرید، شاید ۳۵۰ درجه فارنهایت یا ۱۸۰ درجه سانتیگراد. چهار صد درجه فارنهایت یا ۲۰۰ درجه سانتیگراد، شما واقعا فشار می­آورید و آن را تضعیف می­کنید. و برخی فیبر کربن وجود دارد که می­توانند تا۴۰۰ درجه فارنهایت را، تحمل کنند اما از لحاظ قدرت عملکرد ضعیف می­شوند. اما فولاد، شما می توانید تا دمای ۱۵۰۰ [یا] ۱۶۰۰ درجه فارنهایت [۸۲۰-۸۷۰ درجه سانتیگراد] بالا روید و در عملکرد آن تاثیر مخرب نداشته باشد. ”

ماسک همچنین از جزییات طرح­های SpaceX را برای سیستم گرمایش تابشی فضاپیما که از خنک کننده انتقالی استفاده می کند، خبر داد.

“شما اساسا باید دو لایه فولاد ضدزنگ داشته باشید که با اتصالات چنگکی بهم وصل می­شوند. شما سوخت و یا آب را بین لایه­ها به جریان در می­آورید، و سپس درخارج سوراخ­های بسیار کوچک دارید و اساسا آب و یا سوخت به بیرون نشت پیدا می­کند. “به نظر من، پیش از این هیچ پیشنهادی به این صورت ارائه نشده است.”

فضاپیما با گنجایش ۱۰۰ مسافر در بالای یک موشک غول پیکر سوپر سنگین قرار خواهد گرفت. اخیرا، SpaceX ، سیستم حمل و نقل قابل استفاده مجدد یا BFR “Rocket Big Falcon” نامیده شده است.

این شرکت پیش از این نمونه اولیه­ای از ستاره پیما را ساخته است که سفرهای کوتاه در جو زمین را آزمایش خواهد کرد.

ماسک در تاریخ ۵ ژانویه اعلام کرد که این شرکت قصد دارد در طی چهار تا هشت هفته برای اولین بار در این مقیاس پرواز کند. با این حال، مادر طبیعت این جدول زمانی را پیچیده کرده است. موسک از طریق توییتر در چهارشنبه (۲۳ ژانویه) اعلام کرد که باد شدید در سایت فضایی تگزاس، موجب خراب شدن خنک­کننده فضاپیمای آزمایشی شده است و احتمالا چند هفته طول می کشد تا درست شود

به گفته ماسک، اگر بازسازی­ها و عملیات آزمایشی به­ خوبی انجام شود، ستاره پیما می­تواند اولین ماموریت فضایی خود به مشتری را در اواسط ۲۰۲۰ انجام دهد.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *