ایالات متحده به دنبال اعطای مجوز فروش بیشتر نفت ایران نیست

ایالات متحده به دنبال اعطای مجوز فروش بیشتر نفت ایران نیست

یک مقام آمریکایی می­گوید: ایالات متحده به دنبال اعطای مجوز فروش بیشتر نفت ایران نیست.

نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در روز شنبه گفت که ایالات متحده به دنبال معافیت­های بیشتر واردات نفت ایران نیست. وی تاکید کرد واشنگتن برای متوقف کردن درآمد تهران هم چنان تلاش می­کند.

برایان هوک در یک کنفرانس نفتی در امارات متحده عربی، ابوظبی، گفت: “ما به دنبال هیچ گونه معافیت و یا لغو تحریم از واردات نفت خام ایران نیستیم.”

واشنگتن پس از بازگرداندن تحریم های انرژی در ماه نوامبر، به هشت خریدار عمده نفت ایران – از جمله چین، هند، ژاپن و کره جنوبی معافیت اعطا کرد.

هوک از آنچه دولت واشنگتن زمانی که این معافیت ها در ماه مه پایان یابد، انجام خواهد داد اطلاعی نداد. هوک گفت: “ایران در حال حاضر به طور فزاینده­ای انزوای اقتصادی را که تحریم های ما اعمال می­دارد تحمل می کند. ما می خواهیم درآمدهای رژیم را کم کنیم.”

وی افزود: “هشتاد درصد درآمدهای ایران از صادرات نفت حاصل می شود و این یکی از منبع درآمدهای حامیان تروریسم است … ما می خواهیم این رژیم را از پولی که نیاز دارد به دست نیاورد.”

تنش میان ایران و ایالات متحده از ماه مه تا کنون، زمانی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، توافقنامه هسته ای بین تهران و قدرت های بزرگ را رد کرد، بیشتر شد. ترامپ معتقد بود این توافق به نفع تهران است و مجددا تحریم هایی را علیه ایران که مطابق این پیمان لغو شده بود، وضع کرد.

هوک گفت: “ما خواهان معامله جدید و بهتر (با ایران) هستیم، اما در این روند، رژیم ایران مانع به دست اوردن میلیاردها دلار و میلیاردها دلار رد میکنیم و آنها با بحران نقدینگی مواجه هستند.” وی افزود، جمهوری اسلامی، بدون فشار به میز مذاکره باز نخواهد گشت.

تهران موافقت نامه هسته ای خود را بازنگری کرده است و می گوید که برنامه موشکی بالستیک – منبع دیگری که نگرانی ها برای واشنگتن و متحدان منطقه ای آن مانند اسرائیل و عربستان سعودی – تنها دفاعی و قابل قبول است.

 

هوک گفت واشنگتن از چین خواسته است تا واردات نفت خود را از ایران قطع کند و انتظار دارد که کاهش قابل توجهی در صادرات نفت ایران داشته باشد. او گفت: “ما تازه شروع کرده ایم.”

طبق داده های تانکر و منابع صنعت، صادرات خام ایران در ماه ژانویه سوم به شدت کاهش خواهد یافت، زیرا در تلاش برای پیدا کردن خریداران جدید در میان تحریم ها است.

محمد بن حماد الرحمی، وزیر نفت عمان، به طور جداگانه به این کنفرانس گفت که واشنگتن از دولت عرب خلیج درخواست توقف پروژه خط لوله گاز را با ایران نداشته و مذاکرات ادامه دارد. او گفت که برخی از شرکای این پروژه به علت خطر مجازات توسط واشنگتن برای برخورد با ایران بیرون کشیدند اما برخی دیگر از شرکت های آسیایی مایل به شرکت در این پروژه بودند.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *