انواع پروفیل و روش های تولید آن

انواع پروفیل:

در کل انواع پروفیل ها به دو دسته باز و بسته تقسیم می شوند.

الف: پروفیلهای باز شامل انواع  نبشی، تیرآهن، ناودانی، تسمه و میلگرد می باشد.

ب : پروفیل بسته شامل انواع لوله و قوطی است.

تعریف پروفیل: یک سطح مقطع ثابت با طول معین

لوله

لوله یک استوانه بلندی می باشد که توخالی و دو سر اطراف آن نیز باز است و سطح مقطع دایره های شکلی دارد.

انواع پروفیل و روش های تولید آن
انواع پروفیل و روش های تولید آن

 

 

کاربرد پروفیل :

پروفیل استفاده های زیادی در صنعت، ساختمان سازی و راه سازی دارد، اما بیشترین کاربرد و استفاده ی پروفیل در ساخت در و پنجره های آهنی است.

انواع پروفیل ها به صورت مربع و مستطیل وجود دارند که در مقاطع کوچک این پروفیل ها جهت نرده های فلزی برای راه پله ها، در و پنجره ها، پیاده روها، نرده کشی دیوارهای کارخانه ها و همینطور خیابان ها استفاده می گردد، اما مقاطع بزرگتر پروفیل ها به ستونی شهرت دارند که در ساخت اسکلت فلزی و ستون کاربرد دارد.

کاربرد های دیگر پروفیل :

در ساخت پایه ی میز و صندلی

در صنعت خودروسازی

از پروفیل ناودانی در ساخت کرکره های مغازه استفاده می شود.

از پروفیل نبشی در ساختن چهارچوب درهای بزرگ آهنی استفاده می شود.

نوع z پروفیل برای پوشش دادن سقف سوله ها کاربرد دارد.

 

طریقه ی تولید یک نوع پروفیل مربع :

تولید کردن و توزیع انواع قوطی ها و پروفیل ساختمانی به دو روش مستقیم و غیر مستقیم صورت می گیرد.

( در واقع همان تولید کردن  لوله و تبدیل آن به شکل نهایی) که واضح است هر کدام دارای محاسن و معایبی می باشند.

روش تولید مستقیم انواع پروفیل:

در این روش که به صورت مستقیم نوار از بین قالب های بالا و پایین عبور می کند و طراح با انجام یک سری محاسبات از نظر نیرو و زاویه های شکل مورد نظر در کنار هرزگردها  که در هر دروازه توزیع نموده به تدریج پروفیل شکل می گیرد و در نهایت بعد از جوش خوردن دو لبه ی ورق که توسط جوش فرکانسی صورت می گیرد و بعد توسط سایزینگ شکل به صورت کامل تولید می شود.

پروفیلی که از این طریق تولید می شود به صورت غیر مستقیم تحت تاثیر نیروی قالب ها و حرارت جوش می باشد و خمش،کمانش و پیچش پروفیل توسط نیروی مجدد پیچش گیر اصلاح می شود.مرحله نهایی توسط اره اتوماتیک در فاصله های ۶۶ متری بریده می شود و به تعداد معین بسته بندی می شود و کارت مشخصات روی آن نصب و پس از کنترل کیفی به انبار محصولات انتقال می یابد.

محاسن و معایب:

کیفیت پروفیل های تولید شده به روش مستقیم  بالا می باشد این نوع از پروفیل ها از انحنای سطحی کمی برخوردار هستند و دارای ابعادی دقیق،زاویه های تیز و خط جوش در دیواره های بالایی می باشند.

در روش مستقیم به علت تیز بودن زاویه ها و اختلاف قطر در نقاط مختلف قالب ها و همینطور سرعت خطی متفاوت،معمولا استهلاک قالب ها بیشتر می باشد و همینطور از نظر عملیات حرارتی و ماشین کاری باید دقت زیادی بشود و موردی که سرعت تولید را کاهش می دهد وجود فضای هوایی زیاد بین پروفیل و ایندکتور و فریت است که همین موارد باعث می شود نسبت به روش غیر مستقیم راندمان پایین تر و سرعت کمتری داشته باشد.

روش تولید غیر مستقیم انواع پروفیل:

در روش غیر مستقیم پروفیل طبق مراحل فوق در دستگاه اصلی نورد به لوله تبدیل می شود و تحت تاثیر فشارهایی که از بالا و پایین در قسمت سایزینگ به پروفیل وارد می شود  این لوله به صورت انواع مختلفی تبدیل می شودو در نهایت در همین قسمت محصول نهایی تولید و برش داده می شود و بسته بندی انجام می شود.

محاسن و معایب

در روش غیر مستقیم با توجه به تولید لوله که به سه نوع روش شکل دهی صورت می گیرد و در قسمت سایزینگ به شکل موردنظر تبدیل می شود.پس با توجه به این توضیحات ساخت لوله در قسمت فرمینگ،و در قسمت سایزینگ که امکان تعویض چند قالب صورت می گیرد و یا انتقال به دستگاه های جوش، چند نوع پروفیل می توان تهیه نمود. پس تنوع بیشتری با حداقل ماشین لوله سازی صورت می گیرد و فضای بین پروفیل و اندیکتور بسیار کم است و قطر انتخابی نیز می تواند به بیشترین مقدار برسد که همه ی این موارد باعث می شود که از حداکثر توان دستگاه جوش استفاده شود و همین باعث سرعت بیشتر تولید نسبت به روش مستقیم می باشد.

در این روش قالب ها به صورت منحنی هستند و ساخت با دستگاه راحت تر انجام می شود و در عملیات حرارتی به خاطر عدم وجود لبه های تیز احتمال شکستن بسیار کمتر می باشد ولی از نظر کیفیت، اندازۀ اضلاع، گوشه ها گردتر، انحنای سطحی و خط جوش با دقت پایین تری نسبت به پروفیل به روش مستقیم خواهد بود.

انواع پروفیل و روش های تولید آن
انواع پروفیل و روش های تولید آن

 

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *