آینده جنگ های تجاری و روانی امریکا با دنیا

آینده جنگ تجاری و روانی امریکا

آینده جنگ تجاری و روانی امریکا با دنیا شما را نیز متعجب کرده است؟؟

آمریکا از اردیبهشت ۹۷ برجام خارج شد. ایران تلاش کرد تا با خروج تدریجی در اردیبهشت ۹۸، آمریکا به میز مذاکره را برگرداند. حدود ۱۸ ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در واشنگتن مانده است و برخی تحلیلگران می گویند ترامپ برای رسیدن به مقصود خود، هر ماه تحریم های جدیدی برای ایران اعمال می کند.
گرچه ترامپ در رسیدن به مقاصد خود را حداقل در کوتاه مدت موفق نبوده است اما میتوان گفت اثر این تحریم ها در دراز مدت نشان داده خواهد شد.

در حال حاضر مهم ترین عامل تشنج، بازار ارز و طلا می باشد. به خصوص بعد از تنش بین ایران و عربستان بر سر حمله به نفت کش ها، سقوط پهباد آمریکایی و خطر بسته شدن تنگه هرمز که از عوامل تقویت قیمت طلای جهانی در هفته های آتی هستند.
بازارهای فولاد به تفکیک نوع محصول نهایی ممکن است، رفتار متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال قیمت نبشی و ناودانی نوسان های زیادی را تجربه مرد در حالی که مقاطع طویلی مثل میلگرد که از لحاظ تعداد تولیدکنندگان داخلی غنی هستند، توانسته اند در بازار داخلی به خودکفایی برسند و تلاش کردند تا ثابت بمانند.
نبشی و ناودانی از ورق تولید می شوند و از آنجایی که ظرفیت تولید ورق کمتر از مقاطع طویل است، در هنگام بروز نوسانات ارزی کنترل بازار ورق مشکل تر از میلگرد است و این مساله بر قیمت محصولات دیگر تاثیرگذار است.

در نتیجه هرچند بازار با مقاومت نسبت به تقاضا در کوتاه مدت، می تواند قیمت نبشی و ناودانی را کنترل کند، اما با شکستن این مقاومت امکان افزایش قیمت در بازار مقاطع ساختمانی از قبیل نبشی و ناودانی خواهیم بود.

نکته ی دیگر، تفاوت های میان تولید میلگرد و نبشی است. کارخانه های تولید میلگرد در ایران برای تولید این مخصول به خودکفایی رسیده اند و به عبارتی می تواند تمام سایزهای میلگرد آجدار را توسط بیش از ۱۰ کارخانه خصوصی و دولتی تولید نماید. بنابراین در هنگام نوسانات ارزی در کشورمان، قیمت میلگرد کمتر از نبشی تحت تاثیر قرار میگیرد.که در این رابطه در مقاله ای دیگر بحث کردیم.
متاسفانه با توجه به وجود محدودیت های عرضه ورق در بورس کالا، اختلاف قیمت منطقی بین قیمت ورق و میلگرد وجود ندارد و در مورد نبشی نیز از آنجایی­که از ورق تولید می شود، فاصله بین قیمت نبشی و میلگرد نیز باید حفظ شود.  اما در قیمت ها کنترل نشده و نیازمند برنامه ریزی های دقیق تر برای قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد است. درحال حاضر، عرضه ورق گرم در بورس کالا تنها توسط فولاد مبارکه و با حجم حدود ۱۲۰ هزار تن در ماه صورت می گیرد.

از نیمه اردیبهشت به بعد، یعنی بعد از شروع تنش ها بین ایران و آمریکا در دور جدید تحریم ها، بازار با کنترل تقاضا و همچنین عقب نشینی در برخی حوزه ها همراه بود، که خوشبختانه توسط دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت در این راستا، آرامش به بازار بازگشت.
مس و آلومینیوم ایران نیز تحریم شده است و در بازارهای جهانی فروش این محصولات کاهش یافته است.
ایران تلاش کرده تا به دنبال بازارهای ثانویه در سطح بین الملل باشد و بازار صادراتی خود را هر چند کمتر از قبل، حفظ کند.
از آنجایی که ترامپ مشغول دشمن تراشی در کل دنیا است در جنگ تجاری با چین نیز دست و پا می زند و اما چین نیز در حرکتی تلافی جویانه تعرفه بسیاری از کالاهای وارداتی از آمریکا را افزایش داد و اعلام کرد که بروی ۵۰۰۰ کالای وارداتی از آمریکا تعرفه تنبیهی از ۱۰% تا ۲۵% وضع میکند. نکته بسیار مهم اینکه این تعرفه ها بر روی واردات از آمریکای شمالی اعمال می شود و شرکت های بزرگی به شدت از این موضوع آسیب خواهند دید.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *