کاهش نرخ فولاد و افزایش مه سمی در پکن

کاهش نرخ فولاد و افزایش مه سمی در پکن

چرا کاهش نرخ فولاد در شانگهای به معنی افزایش مه سمی در پکن است
فولاد به خودی خود، خبر بدی برای کسانی است که آسم دارند و یا مایلند تپه های فراگننت را از پنجره دفتر کار خود مشاهده کنند.
اگر میخواهید بدانید آیا پکن در برنامه بلند پروازانه خود برای رفع مشکل آلودگی هوا در قسمت های صنعتی شرقی و غربی موفق خواهد شد یا نه، نگاهی به قیمت های جدید کالاها بیندازید. متاسفانه این آمار نشان خواهد داد که در طول سه تا چهار ماه آینده مه سمی زمستانه چین باز میگردد. از سپتامبر گذشته، نرخ الومینیوم در شانگهای ۹ درصد، زغال سنگ حرارتی در ژنگژو ۱۴ درصد و قیمت میلگردهای فولادی تا ۲۵ درصد در معاملات کاهش داشته است.
برای کسانیکه ازمشکلات تنفسی رنح میبرند و یا به سادگی مایلند تپه‌های فراگرنت را در پنجره دفترکار خود مشاهده کنند این خبر بسیار بدی است. هرچند که ارتباط بین کاهش قیمت کالاها در شانگهای و افزایش شاخص آلودگی هوا در پکن در ابتدا میتواند کاملا مشخص نباشد!
در طول سال گذشته، رهبران چین اعلام کردند که برنامه مدونی را برای کم کردن سطح آلودگی هوا اجرا خواهند کرد و این برنامه الویت الویتهای آنان خواهد بود. زمستان گذشته، مقامات رسمی سوزاندن زغال سنگ را در جنوب چین ممنوع کردند و این محدودیتها آسمان آبی را در اوایل دسامبر در پکن به ارمغان آورد. اما متاسفانه، به دلیل وابستگی شدید چین به زغال سنگ، نه تنها به عنوان منبع انرژی صنایع بلکه منبع گرمایشی میلیونها خانه و مدرسه و محل کار این برنامه دوام چندانی نداشت.
فرآیند تولید فولاد و الومینیوم نیز نیازمند میزان بسیار زیادی انرژی و یا سوزاندن مقدار قابل توجهی زغال سنگ است. امید بر آن بود که محدود کردن تولید محلی، سوخت کمتری مصرف شود و شهرهای زیادی در چین از خطر آلودگی هوا رها شوند. بنابراین مقامات تصمیم گرفتند تا بسیاری از کارخانه های فولاد، ذوب آلومینیوم و معادن زغال سنگ غیر ضروری را به حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل در آورند.
در نتیجه این تصمیم و به دنبال ترس بازار از کمبود کالاهای فولادی مورد نیاز قیمت فولاد و آلومینیوم با افزایشی بی سابقه مواجه شد. به طور خلاصه، سیاستهای ضد آلودگی هوا پکن باعث تهدید اقتصاد چین شد.
نهایتا کاهش قیمت کالاهای فولادی در سپتامبر گذشته نشان میدهد که چین ترجیح داده است به جای پافشاری روی سیاستهای ضد آلودگی هوا، خیال خود را از امنیت اقتصاد در زمینه فولاد و الومینیوم راحت نگاه دارد!

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *