کاربرد ورق روغنی

ورق روغنی چیست؟

علت نامگذاری این ورق فقط به خاطر شکل ظاهری که دارد شهرت یافته است،در کل معمولا انواع ورق های فلزی به دو روش نورد سرد و نورد گرم تولید می شوند ورق هایی که از طریق نورد سرد تولید می شوند ورق های روغنی می باشند و ورق هایی که از روش نورد گرم تولید و به فروش می رسند ورق های سیاه می باشند.ورق های روغنی نام دیگرشان ورق های با نورد سرد می باشد.در این نوع روش ورق هایی که ضخامت بالا دارند در طی نورد سرد به ورق های با ضخامت پایین تبدیل می شوند. این کار باعث می شود کیفیت کار عالی باشد و در نمونه کارهای ظاهری مورد استفاده و کاربرد قرار می گیرد. ورق های روغنی به ضخامت های ۳۰ صدم میلی متر تا ۳ میلی متر تولید و روانه ی بازاز می شوند.

کاربرد ورق روغنی
کاربرد ورق روغنی

انواع ورق های روغنی:

  1. ورق معمولی
  2. ورق نیمه کشش
  3. ورق های فوق کشش

 

ورق روغنی سرد

در بازار تجاری ورق های روغنی(فلزی) به ورق های فولادی سرد معروف هستند. از انواع ورق روغنی سرد در ساخت و ساز و همچنین استفاده در مصالح ساختمانی بسیار کاربرد دارد.امتیاز ویژه و برتری که این نوع ورق دارد مقاومت در برابر فشارهای بسیار بالا می باشد که از خود مقاومت فوق العاده ای نشان می دهد.به همین علت بیشتر کارشناسان و طراحان ساختمان سازی از این خصلت ورق های روغنی در ساخت و سازها بهره می برند و سازه هایی را طراحی می کنند که بسیار قدرتمند است.ورق های که در بازار موجود است به طور استاندارد می باشند و ضخامت آن ها بین ۳۰ صدم میلی متر الی ۳ میلی متر است،عرض آن ها ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر است. ورق های روغنی پایه گذار تولید ورق های گالوانیزه ای می باشند.تولید این نوع ورق به صورت نورد سرد نسبت به ورق های فلزی دیگر بسیار سریع تر و همینطور ارزان تر است پس نتیجه می گیریم تولید سریع یک محصول که هم پر کاربرد و هم مرغوب است به رونق بازار کمک شایانی می کند.ورق های روغنی در انواع اندازه ها تولید می شوند،و پس از این که پردازش صورت گیرد شکل و ظاهر ورق های روغنی تغییر نمی کند و به این معنی که هیچ انقباض ناخواسته ای صورت نمی گیرد.که طبق آلیاژ هایی که در تهیه کردن آن به کار می برند و عملیات حرارتی که روی آن صورت می گیرد باعث به وجود آمدن انواع ورق می شود که در بالا شرح دادیم.

تنوعی که در رنگ و اندازه ی ورق های روغنی وجود دارد باعث شده که این ورق ها در تولید کردن صدها تن لوازم و مواد مختلف در صنایع استفاده شود. نمونه ی گسترده ای از کاربردهای محصولات ورق های روغنی( نورد سرد) در زیر خلاصه شده است:

  • ساخت پانل هایی که غیر قابل انعطاف هستند.
  • صنعت خودروسازی
  • صنعت لوازم خانگی
  • نقاشی قطعات (قطعات باید دارای سطحی شفاف باشند که اجازه می دهد عملیات رنگ کاری به راحتی و با کیفیت بالاتری صورت گیرد)
  • مبلمان اداری
  • تولید قطعات خودرو
  • ساخت انواع قفسه

 

فرآیند تولید ورق روغنی

ورق روغنی تولید شده از ورق سیاه است به گونه ای که ورق های سیاه به خاطر لکه هایی که روی سطحش دارد باید اسید شویی شوند و این لکه ها زدوده شوند و پس از چند مرحله نورد کاری سرد به ورق روغنی تبدیل می شود برای مثال تولید ورق روغنی به ضخامت دو میلی متری از ورق سیاه به ضخامت ۳ میلی متری حاصل می شود. ورق های روغنی که تولید می شوند ویژگی های مختلفی دارند که این مورد وابسته به درصد منگنز،کربن،تیتانیوم و عناصر دیگری که در این ورق ها کاربرد دارند.

برای مثال وقتی می خواهند فیلتر اتومبیل را از ورق روغنی تولید کنند از ورق روغنی با قابلیت ST14  فوق کشش استفاده می کنند و برای بدنه های اتومبیل ها شامل گل گیر نیز از ورق روغنیاستفاده می کنند که در این مورد ورق روغنی ST13 کاربرد دارد. برای اجاق گازها که صفحه ی فلزی لعاب گیر دارند از ورق روغنی استفاده می کنند EK2  ورق روغنی است که در این مورد کاربرد دارد.و همین طور برای ساخت قطعات زیرین اتومبیل ها از ورق روغنی بهره می گیرند کاربرد QSTE در این قسمت به خاطر ضد سایش بودن است. برای تولید اگزوزها نیز از ورق روغنی که قابلیت سازگار بودن با شرایط ضدزنگ زدگی را داشته باشد استفاده می کنند.

کاربرد ورق روغنی
کاربرد ورق روغنی

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *