کاربرد ورق اسید شوئی

کاربرد ورق اسید شوئی

ورق اسید شوئی     

فرآیندی با نام اسید شوئی وجود دارد که ورق های گرم از جمله ورق های سیاه طی یک فرآیند اسید شوئی می شوند و ناخالصی و زغال هایی که روی ورق هستند را پاکسازی می کند و به ورق روغنی و براق تبدیل می شود.پس این فرآیند توسط اسید کلریدریک چربی های روی ورق را طی نورد گرم می زداید و کاربرد‌های فراوانی نیز در صنعت فولاد دارد.اصولا در انواع رول و شیت (برشی و فابریک) که به عرض های ۱۰۰ سانتی متری و ۱۲۵متری تولید می شوند و دارای ضخامت ۱.۵ تا ۶ میلی متر هستند.

روش تولید ورق های اسیدشوئی

این محصول برای شست وشوی سطح ورق توسط اسید به واحد اسید شوئی منتقل می شود.بعد توسط قرقره های باز کننده به حوضچه های اسید وارد می شود که حاوی اسید کلریدریک است که ورق های سیاه را اکسید زدایی می کند.

بعد از این مرحله وقتی اکسید زدایی صورت گرفت ورق ها وارد تونلی می شوند که به وسیله ی هوای گرم خشک می شوند.بخشی از این ورق های اسید شویی به طور کلاف اسید شوئی در بازار کاربرد دارند و قسمت عمده ی آن در تولیدات محصولات سرد به قسمت نورد سرد انتقال و کاربرد دارند.

کاربرد ورق اسید شوئی

در کارخانه هایی که ورق را گالوانیزه می کنند و همینطور در کارخانه هایی که در فرآیند تکمیلی که پس از تولید صورت می گیرد مثل رنگ کاری روی قطعات کاربرد دارد.

ورق هایی که از طریق نورد گرم تولید می شوند برای دو دلیل ممکن است در فرآیند اسید شوئی قرار بگیرند:

  1. بهبود بخشیدن به ورق به خاطر تمیز شدن و از بین بردن لایه های اکسیدی که روی ورق هستند.
  2. ممکن است ورق هایی که قرار است در بازار کاربرد داشته باشند و عرضه شوند به خاطر تمیز شدن و اسید شوئی دارای کیفیت بهتر با سطحی مرغوب تر باشند به همین دلیل است که اکسید زدایی شوند.

 

آماده سازی ورق های سیاه برای فرایند نورد سرد این گونه است:

 

معمولا روی ورق های سیاه را پوسته های اکسیدی پوشانده است که این پوسته ها سخت و ضد سایش هستند و اگر ورق ها بدون اسید شوئی وارد نورد سرد بشوند باعث می شود غلتک های موجود در این فرآیند ساییده شوند وبه مرور از تلرانس خارج می شوند و نورد سرد به دشواری انجام می شود.حتی اگر این چسبندگی ها ضعیف و سست باشند فرآیند نورد سرد را دو چندان دشوار می کند. بنابراین حتما ضروری است که ورق ها را قبل از این فرآیند تمیز و اکسیدزدایی بشوند.

ورق اسیدشوئی در چه صنایعی کاربرد دارد؟

تولید در مخازن مایع،گاز و مخازن تحت فشار

مصارف ساختمانی چون  تولید پروفیل و لوله و غیره

صنایع لوله سازی همچون تولید انواع لوله های انتقال آب ، گاز و نفت

کارخانجات اتومبیل سازی در قسمتهای ساختمانی، قطعات خودرو،چرخ اتومبیل و اجزاء داخلی آن مثل رینگ و شاسی

فرم دهی مجدد ورق های اسید شوئی جهت محصولات گالوانیزه

ضخامتی که در ورق اسیدشوئی به کار رفته است.

و همینطور فرم دهی سرد و کشش عمیق سیلندر گاز

قیمت ورق اسید شوئی در آلیاژهای مختلف متفاوت است. همانطور که می دانید ورق های اسید شوئی در ضخامت و ابعاد مختلف عرضه ی بازار می‌شود. برای مثال ورق اسید شویی به صورت رولی در فولاد مبارکه طبق سفارش مشتری ارائه می‌گردد. انواع خدمات مانند اسید برش، نواربری، تسمه و شور کردن صورت می گیرد.

 

ابعاد ورق های اسید شور فابریک

ورق اسیدشور شده ۱۲۵۰*۲۵۰۰ میلی متر

ورق اسیدشور شده ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر

 

کاربرد ورق اسید شوئی
کاربرد ورق اسید شوئی
start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *