کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری

علت اسم این نوع از تیر آهن به خاطر شکلی است که پس از عملیاتی که بر روی آن انجام می دهند و شکل لانه زنبوری پیدا می کند.این حفره ها که در سطح تیرآهن طراحی می شوند توخالی هستند به همین علت به تیرآهن های لانه زنبوری معروف هستند و کاربرد آن ها در سازه های سبک است.

علت کاربرد تیر لانه زنبوری

کاربرد این تیر اهن به این دلیل است که ممان خمشی آن بیشتر و کمترین تغییر شکل را خواهد داشت همینطور به علت وزن کمتری که نسبت به نمونه تیر مشابه دارد نیز مورد کاربرد و فروش قرار می گیرد. برای نمونه با توجه به جدول های تیرآهن ارتفاع پروفیلی ۱۸ است یعنی ارتفاع تیرآهنی که ۱۸ سانتی متر می باشد را می توان از این طریق به ۲۷ سانتی متر افزایش دهیم.

 

در ایران به خاطر استفاده از تیرچه و بلوک که بسیار مرسوم است این تیرآهن به حالت مدفون در بتن استفاده می شود زیرا بتن کمبودهایی که در تیرآهن لانه زنبوری است را کاهش می دهد مثل مقاومت برشی،کمانش های موضع بال ناپایداری پیچشی،کمانش های موضعی جان.

مزایای تیرهای لانه زنبوری

همانطور که مثال بالا را بازگو کردیم و با تغییر تیرآهن معمولی به نوع لانه زنبوری میتوان این مزایا را نام برد:

۱-  افزایش ممان اینرسی مقطع و مدول مقطع

۲-  افزایش مقاومت خمشی تیر آهن، حاصل آن ارتفاع بیشتر  و وزن کمتر نسبت به تیر آهن اصلی

۳-با سبک وکم تر شدن وزن تیر آهن از نظر قیمت و صرف هزینه  مقرون به صرفه خواهد بود.

۴-در لابه لای تیرآهن به خاطر حفره های توخالی که دارد می توان به راحتی لوله های برق و تاسیاتی را رد کرد.

زمانی که به تولید تیرآهن لانه زنبوری می پردازیم باید نکات استاندارد و کیفیت را رعایت کنیم زیرا با وجود کمتر شدن وزن و افزایش ارتفاع اگر نکات گفته شده رعایت نشود احتمال خراب شدن تیر به زیر بار حتمی خواهد بود.

 

عیب و ایرادات تیرهای لانه زنبوری

تیرآهن لانه زنبوری با توجه به مزایای گفته شده معایبی نیز دارد به خاطر وجود حفره های توخالی در تیرآهن نمی تواند وزن زیادی را تحمل کند مثلا به عنوان تکیه گاهی برای پل یا ستون قرار دادن در ساختمان نمی توان کاربرد داشته باشند.اصولا برای برطرف سازی این معایب حفره ها را با ورق های فلزی پر و جوش می زنند که با عنوان اتصال فرعی بین ستون ها و پل قرار داده می شوند. در اسکلت فلزی ساختمان نیز به صورت پل ممتد تعبیه می شود.

 

شاید این سوال پیش بیاید که تیر لانه زنبوری مدفون در بتن یعنی چی؟

پوشش بتنی از سال ۱۹۰۰ متدوال شد و این پوشش بتنی به خاطر ضعف هایی که در سازه های فولادی است به کاربرده می شود و از اثراتی چون آتش سوزی محافظت می کند،در ایران تیرهای لانه زنبوری به عنوان حمال ساختمان با پوشش بتنی تعبیه می شوند.

 

انواع روش ها برای ساختن تیر لانه زنبوری وجود دارد:

۱.شیوه برش لتیسکا ۲.شیوه برش پانیر

انواع روش های برش دادن تیرآهن لانه زنبوری

۱.برش دادن به روش کوپال:در این روش به وسیله ی یک دستگاه قطع کن که تیرآهن را در امتداد خط منکسر به طور سرد توسط گیوتین مخصوص برش می دهد.

۲.برش دادن به روش برنول:در این نوع روش توسط یک کارگر ماهر که به وسیله لوله برنولی که از آن شعله ی بنفش رنگی که از گاز اکسیژن و استیلن تولید می شود خارج و تیر را برش میدهد این روش گرم است.

 

در ایران بیشتر به وسیله ی دست این برش ها را انجام می دهند وبه فروش می رسانند البته ناگفته نماند که تیرآهن های سبک را به وسیله ی ماشین های برش که شابلون دارند نیز تهیه می کنند.

 

روش ساختن لانه زنبوری

در تهیه و ساخت تیر آهن های لانه زنبوری با استفاده از شابلون شش ضلعی که جنس آن از ورق های آهنی سفید است روی آهن خط کشیده می شود این شابلون ها باید استاندارد باشند قطرشان نیز یک میلیمتر است وقتی که خط ها کشیده شد روی همین خط ها جوش کوچک که سوراخ شود زده می شود تا با استفاده از انواع برش ها در امتداد خط برش را انجام دهند تا تیرآهن به دو قسمت تقسیم شود که به اصطلاح قسمت بالا و پایین گفته می شود که توسط کارگران ماهر به هم جوش زده می شود.باتوجه به نکاتی که گفتیم با وجود حفره های توخالی که در تیرآهن موجود است آن را ضعیف می کند و نمی توان از آن بهه عنوان تکیه گاه استفاده کرد بنابراین با پر کردن این حفره ها توسط ورق های تقویتی این خلا برطرف می شود.

کاربرد به عنوان تکیه گاه

حتما به این نکته توجه کنید که اگر کاربرد این تیرآهن به عنوان تکیه گاه است لازم است حداقل یکی ار حفره ها با ورق های آهنی در تکیه گاه کاملا پر شود. در نوع دیگری از پروفیل های لانه زنبوری یک ورق واسطه دربین قطعات بالا و پایین قرار می دهند یعنی به این صورت که ورق واسطه بین دندانه های قطعه های بالا و پایین جوش می خورد و بسیار قوی خواهد شد.

 

افزایش مقاومت و تقویت کردن تیرهای لانه زنبوری به وسیله بتن و فولاد

تیر های لانه زنبوری به خاطر وجود حفره ها و تاثیری که بر ضعیف شدن دارند و کاربرد تیر را کمتر میکنند که گاهی تنش بر انگیز است اما با وجود اینکه گفتیم می توانیم به وسیله ی ورق های آهنی این خلا را پر کنیم راه حل دیگری نیز وجود دارد که به وسیله ی آن می توان قسمتی از این حفره ها را که به عنوان تکیه گاه قرار دارند را با بتن پر کرد می توان حلقه های توخالی بعدی را نیز با ورق جوش داد که به مقاومت و سختی آن می افزاید که از نظر اقتصادی قیمت مناسبی خواهد داشت.

در این مقاله گفتیم که وجود و افزودن ورق های آهنی ۱-۲ میلیمتری به تیرآهن های لانه زنبوری تاثیرات چشمگیری در مقاومت و سختی خمشی دارد.که با توجه به اقتصاد می توان به صورت تجربی محاسبه کرد که این روش هم مقرون به صرفه است و هم نیازهای خریدار را برطرف می سازد.این مورد به کار رفته در همه جا کاربرد دارد

کاربرد تیرآهن لانه زنبوری
کاربرد تیرآهن لانه زنبوری

همه چیزی که باید در مورد تیرآهن لانه زنبوری و کاربرد آن در سازه ها بدانیم:

استفاده ی تیرآهن لانه زنبوری در ساختمان سازی

در ایران از سال های پیش ساخت سازه های فولادی شروع شده و در طی سال ها دستخوش تغییراتی گردیده است که نمونه ای از این تغییرات استفاده کردن از تیرآهن های لانه زنبوری می باشد که از این نوع تیر به عنوان کاراهای فرعی در سقف و یا حتی به عنوان تیرهای اصلی که به عنوان حمل بار ثقلی به کار می رود.با توجه به این صحبت ها قاب های خمشی با استفاده از این نوع تیرها ساخته می شوند.همانطور که گفتیم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند زیرا تمامی هزینه های برش،جوشکاری و مونتاژ کمتر از ارزش فولاد مصرفی است.

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *