چهار محصول فولادی از لیست اقلام صادراتی حذف خواهد شد

محدودیت صادرات فولاد

چهار محصول فولادی اعم از لوله، پروفیل، میلگرد و تیرآهن شامل محدودیت صادرات می شوند و تنها برخی از شرکت ها مجاز به صادرات هستند.

علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک طی بخشنامه ای به تمامی واحدهای زیرربط شرایط صادرات لوله، پروفیل، میلگرد و تیرآهن را ابلاغ نموده است..

بر اساس این بخشنامه، از تاریخ صدور تا پایان خرداد صرفا شرکت های مورد تایید مجاز به صادرات محصولات فولادی هستند و شرکت های دیگر در صورت صادرات باید از وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز های مربوطه را دریافت نمایند. در مورد سایر محصولات مانند ورق های فولادی و غیره نیز باید بر اساس بخشنامه های قبلی برخورد شود.

براساس این ابلاغیه ۵۱ شرکت تولید و صادرکننده مجاز برای مقاطع فولادی وجود دارند که بیشتر فعالیت صادراتی آنها شامل میلگرد است. این در حالی است که با صدور این ابلاغیه فرآیند وقت گیر و مراحل اداری تاییدهای مورد نیاز صادرات کوتاه می شود. هم زمان ۱۱ شرکت با سهم ۲۱.۵ درصد در زمینه نبشی و ناودانی فعالیت دارند و باقی آنها صادرکننده نبشی فولادی و تیرآهن هستند.

آمار انجمن تولید کنندگان فولاد ایران حاکی از آن است که صادرات تولیدات فولادی در ۱۲ ماهه ۹۷ برابر با ۲ میلیون و ۹۸۷ هزار تن بود. پارسال در بخش صادرات تولیدات فولادی، میلگرد با سهم یک میلیون و ۶۵۵ هزار تن بالاترین میزان را با افزون بر ۵۵ درصد به خود اختصاص داد و پس از آن ورق گرم به میزان ۶۶۲ هزار تن، تیرآهن ۲۴۳ هزار تن و سایر تولیدات فولادی با ۲۱۲ هزار تن قرار داشتند.

در حال حاضر با توجه تحریم های جدید که صنعت فولاد را هدف قرار داده است و ابلاغیه جدید در مورد محدودیت صادرات فولاد باید برای پیش بینی آینده تولید فولاد در کشور قدری تامل کرد. هم چنین می توان انتظار داشت که این تغییرات بازار داخلی محصولات فولادی و قیمت انواع میلگرد و تیرآهن را دستخوش تحولات تازه کند.

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *