ورق روغنی و کاربرد ورق روغنی

ورق روغنی

ورق روغنی ، ورق هایی هستند که با تکنولوژی نورد سرد تولید می‌شوند. در این فرآیند، ورق هایی با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت‌های پایین‌تر تبدیل می شوند.
در این فرآیند به علت استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری ورق های نورد شده بسیار عالی می باشد؛ به همین دلیل، از این نوع ورق ها بیشتر در مواردی که کیفیت ظاهری محصول اهمیت دارد، استفاده می شود.
تکنولوژی هیدروفرمینگ یا شکل دهی هیدرولیکی ورق، یک راه مقرون به صرفه برای شکل دهی فلزات انعطاف پذیر مانند آلومینیوم، فولاد، برنج و …، می باشد. این فناوری، از قبل از جنگ جهانی دوم آغاز شد. این روش در تولید قطعات خودرو و بدنه هواپیما در سال ۱۹۸۰ مورد استفاده قرار گرفت و در سالهای ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰، این روش پیشرفت های زیادی پیدا کرد.

استفاده از روش هیدروفرمینگ ورق، نقش مهمی در کاهش وزن قطعه، کاهش هزینه ها و هزینه های تولید دارد.

در روش هیدروفرمینگ، از ی سیال هیدرولیکی پرفشار برای فشرده کردن ورق ها، در دمای اتاق و در یک قالب مخصوص، استفاده می شود. قطعاتی که به این روش تولید می شوند، معمولاً سفت و محکم هستند و هزینه بسیار کمتری نسبت به سایر روشهای پرس دارند. تقریباً تمامی فلزات مانند آلومینیوم، فولاد کم کربن، مس و … را می توان توسط این روش، شکل داد.

انواع ورق روغنی

 • ورق های روغنی بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آن ها به سه دسته اصلی تقسیم می شوند:
 • ورق های روغنی معمولی (مانند ۱۲ST)
 • ورق های روغنی نیمه کشش (مانند ۱۳ST)
 • ورق های روغنی فوق کشش (مانند ۱۴ST)

ورق های روغنی در ابعاد و اندازه های مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند. ضخامت این ورق ها معمولاً در حدود ۳۰/۰ تا ۳ میلی متر و عرض آن ها حدود ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر، در حالت استاندارد می باشد. ورق های نورد سرد (ورق روغنی)، اساس و پایه تولید ورق‌های گالوانیزه (ورق سفید) هستند.
در ضمن ورق های رنگی گالوانیزه که به ورق های رنگی در بازار شناخته می شوند، از ورق گالوانیزه خام تولید می شود. ورق های روغنی یا ورق های نورد سرد، دارای وزن استاندارد ویژه هستند که تقریباً با وزن آهن معمولی یکسان می باشد. حدود وزن ورق های نورد سرد (ورق روغنی )، در جدول زیر نشان داده شده است.

جدول وزن ورق روغنی

ضخامت (میلی متر) طول (متر) عرض (متر) وزن (کیلوگرم)
۵/۰ ۲ ۱ ۸
۶/۰ ۲ ۱ ۱۰
۷/۰ ۲ ۱ ۱۱
۸/۰ ۲ ۱ ۱۳
۹/۰ ۲ ۱ ۱۴
۱ ۲ ۱ ۱۶
۲۵/۱ ۲ ۱ ۲۰
۵/۱ ۲ ۱ ۲۴
۵/۰ ۵/۲ ۲۵/۱ ۱۳
۲۵/۱ ۵/۲ ۲۵/۱ ۳۱
۵/۱ ۵/۲ ۲۵/۱ ۳۸

فرمول محاسبه وزن انواع ورق روغنی

۸۵/۷×ضخامت (میلی متر)× عرض (متر) ×طول (متر) =وزن (کیلوگرم)

بهترین برندهای داخلی و خارجی ورق های روغنی در بازار ایران:

 • ورق روغنی فولاد مبارکه
 • ورق روغنی هفت الماس
 • ورق روغنی فولاد غرب
 • ورق روغنی فولاد درخشان
 • ورق روغنی قزاقستان
 • ورق روغنی کره
 • ورق روغنی چین
 • ورق روغنی هند ایثار

کاربرد ورق روغنی

فرآیند تولید ورق روغنی (نورد سرد)

ورق روغنی (ورق سرد) از ورق سیاه (ورق گرم) تولید می شود. ورق سیاه حاوی مقادیر کم کربن است. ورق سیاه، به منظور حذف ناخالصی ها و آلودگی های موجود روی سطح آن، اسیدشویی می شود. سپس طی چندین مرحله فرآیند نوردکاری سرد، این ورق ها به ورق های روغنی تبدیل می شوند. به طور مثال، برای تولید ورق روغنی به ضخامت ۲ میلی متر، از ورق سیاه با ضخامت ۳ میلی متر استفاده می شود.
ورق روغنی تولید شده، ویژگی های متفاوتی دارد. وجود عناصر (کربن – منگنز – تیتانیوم و …) و میران درصد فرآوانی این مواد در ورق روغنی، باعث ایجاد خاصیت های متفاوت در آن ها می شود.

کاربرد ورق روغنی

ورق های روغنی در صنعت کاربردهای فرآوانی دارند. له عنوان مثال، برای تولید فیلتر اتومبیل از ورق روغنی فوق کشش، گرید تجاری ۱۴ST، استفاده می شود. از ورق روغنی فوق کشش، گرید تجاری ۱۳ST، در بدنه اتومبیل ها به کار می رود.
برای اجاق گاز که صفحه فلزی لعاب گیر دارد، از ورق روغنی ۲EK ، و برای قطعات زیرین اتومبیل از ورق روغنی نوع QSTE ضد سایش استفاده می شود. برای تولید اگزوز از ورق روغنی با ویژگی ضد خورندگی و زنگ زدگی استفاده می شود.
صنایع لوازم خانگی، صنعت خودرو، رادیاتورسازی، ساخت بشکه و مخزن فلزی، از مهم ترین مصرف کنندگان ورق های روغنی سرد هستند.
شرکت های فولاد مبارکه اصفهان، شرکت هفت الماس و شرکت فولاد غرب، معروف ترین برندهای تولید کننده انواع ورق روغنی در ایران هستند. با پیشرفت فناوری و تجارت جهانی، برخی از فعالان امر تجارت و بازرگانی، اقدام به وارد نمودن ورق روغنی از کشورهای خارجی نموده اند؛ ورق های تولیدی کشور روسیه و قزاقستان، از رایج ترین و پرکاربردترین نوع ورق روغنی خارجی در بازار ایران هستند.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

2 دیدگاه

 1. مهرداد اینانلو پاسخ

  خیلی خیلی ممنون بابت مطلب مفید و آموزنده ایی که تهیه کردین.

  www.bazarahanonline.com

 2. مهرداد اینانلو پاسخ

  در مورد فرآیند تولید ورق روغنی بیشتر مطلب بزارید

  www.bazarahanonline.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *