ورق آهن و مراحل تولید آن

مراحل تولید ورق آهن

مراحل تولید ورق آهن ماده اولیه ورق آهن سنگ آهن است سنگ آهن معادن بصورت کانی های اسیدی مثل هماتیت و مگنتیت و کانی های سولفیدی مثل پریت و مارکازیت و کربنات سیدریت هستند. تمامی این کانی‌ها پس از فراوری‌های متعدد به ورق آهن می‌رسند.
مراحل تولید ورق آهن از استخراج یعنی کندن سنگ از معدن و خرد کردن شروع می‌شود، سپس فرایند کنسانتره یعنی کندن سنگ از معدن و خرد کردن شروع می‌شود.

فرایند کنسانتره یعنی خالص سازی و گندله سازی یعنی به گلوله های کوچک تبدیل کردن و بعد از گندله تبدیل به آن اسفنجی و شمش فولاد و در نهایت پس از نورد کاری تبدیل به ورق گرم می‌شود.

نوردکاری در تولید ورق های فولادی ورق های آهن شمش آهن یا اسلب از بین یک یا دو غلتک عبور می‌کند که تبدیل به ورق می‌شود. البته در این مرحله با حرارت و دمای زیاد انجام می‌گیرد که محصول ورق سیاه یا ورق گرم است – یعنی اسلب ها در دمای ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد گرم می‌شود. بصورت یکنواخت که ورق تولیدی همگن باشد عملیات نورد بصورت رفت و برگشتی یعنی ترمومکانیکال انجام می‌شود. لازم به ذکر است که اسلب پس از کنترل های اولیه که وارد کوره سپس گرم می‌شود و دمای ان افزایش می‌یابد. دوباره بصورت کلاف جمع می‌شود تا دمای ورق بصورت یکنواخت انجام گیرد و سپس نورد نهایی انجام می‌گیرد به ضخامت دلخواه در این مرحله سرد شدن توسط دوش آب از هر دو طرف ورق به سرعت انجام می‌شود.

ورق های گرم (ورق سیاه) در نورد کاری مجدد که بصورت نورد سرد انجام می‌شود به ورق های سرد یا ورق روغنی تبدیل می‌شود و به ضخامت های دلخواه
دستگاه نورد که از دو غلطک استوانه ای که روی هم قرار گرفته – استوانه ها به وسیله الکتروموتوردر جهت عکس یکدیگر حرکت دورانی انجام می‌دهند و بدین شکل وقتی شمش بین آنها هدایت می‌شود استوانه ها آنها را گرفته و از شکاف بین خودشان عبور می‌دهند در اثر این عمل شمش ورق پهن و طویل می‌شود این عمل به دفعات تکرار می‌شود و هرچه استوانه ها بهم نزدیک تر می‌شود ورق پهن تر و نازک تر و طویل تر می‌شود .
لازم به ذکر است ورق های آهن (ورق های فولادی ) مانند بقیه مصنوعات فولادی دارای وزن مخصوص ۷.۸۷ است و دمای ذوب ورق های آهن ۱۵۴۰ درجه سانتیگراد است.

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *