مفتول سیاه آنیل شده

ورق سیاه آنیل شده (پخته شده)

مفتول سیاه آنیل شده (black annealed wire)

مفتول سیاه آنیل شده (پخته شده) ، مفتولی است که از حرارت دیدن مفتول های سخت صنعتی تا دمای ۹۰۰ درجه سانتیگراد در شرایط خلاء در کوره آنیل تولید می شود.

این محصول از نظر شیمیایی ماهیت خود را از دست نداده اما از نظر خواص مکانیکی و فیزیکی مفتولی نرم و انعطاف پذیرتر نسبت به مفتول سخت صنعتی می باشد.

کاربرد مفتول سیاه آنیل شده در صنعت بسته بندی ، قالب بندی ، آرماتوربندی به عنوان متریال اولیه مفتول های گالوانیزه و … می باشد.

(انواع فلزات و کاربرد آنها)

قطر مفتول سیاه موجود : ۰.۵ – ۱ – ۱.۲ – ۱.۵ – ۲ – ۲.۵ – ۳ – ۴ میلیمتر

مفتول سیاه آنیل شده از میلگردهای سایز ۶/۵ و ۸ میلیمتر با عملیات کشش سرد در کلاف هایی  با قطر ۳۰ سانتیمتر و با وزن ( ۱۵ الی ۲۰ ) کیلوگرم تولید و در کوره های مخصوص  در شرایط خلا در دمای ۹۰۰ درجه آنیل و بعد از ساعتها به آهستگی دمای اولیه خود را به دست آورده .

مفتول سیاه آنیل شده (پخته شده) چگونه تولید می شود ؟

برای تولید مفتول سیاه آنیل شده ابتدا مفتول خام در پروسه نورد سرد و دستگاه های مفتول کشی به ضخامت مورد منظر ما در می آید . در این مرحله مفتول سفت و شکننده است و به درد پیچاندن یا گره زدن نمی خورد . جهت به دست آمدن مفتول سیاه نرم یا گالوانیزه کردن مفتول ، باید آنها را در کوره های مخصوص آنیلینگ که به کوره های باز پخت یا کوره آنیل نیز و معروف است و شکلی مانند چاه دارد ، قرار داد . مفتول ها با شکل کلاف های بزرگ و به وسیله جرثقیل از بالا به درون کوره برده شده و روی هم قرار داده می شوند و در نهایت به وسیله درپوشی روی کوره پوشانده می شود .

آنگاه با توجه به استاندارد های موجود و حجم بار ، در شرایط بی هوایی یا خلاء ، مفتول ها در یک مدت زمان مشخص تحت حرارت ۹۰۰ درجه ساتیگراد قرار می گیرند . پس از این مرحله مفتول ها که حالا رنگ سرخی به خود گرفته اند ، از کوره خارج شده و در هوای آزاد جهت خنک سازی به صورت آرام و آهسته قرار می گیرند . پس از خنک شدن مفتول سیاه پخته ما آماده است .

اینکه دقیقاً در این مرحله چه اتفاقی می افتد را به طور مفصل در مقاله آنیلینگ توضیح داده ایم اما به طور خلاصه به این عمل آنیلینگ گفته می شود و با این کار مقدار کربن موجود در آهن کاهش یافته که سبب نرمی و انعطاف بالای محصول می گردد و قابلیت پیچاندن یا گره زدن پیدا می کند .

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *