مذاکرات تجاری ایالات متحده آمریکا و چین از سر گرفته می­شود

مذاکرات تجاری ایالات متحده آمریکا و چین از سر گرفته می­شود

مذاکرات تجاری ایالات متحده آمریکا و چین از سر گرفته می­شود

مقامات بلندپایه آمریکایی این هفته برای مذاکرات تازه با هدف حل و فصل اختلافات تجاری طولانی مدت خود به پکن سفر خواهند کرد. کاخ سفید تأیید کرد که این گفتگوها در تاریخ ۳۰ آوریل آغاز خواهد شد، و شامل مسائل مربوط به مالکیت معنوی، کشاورزی و انتقال فن­آوری اجباری می­شود. دو طرف طی ماه­های گذشته دیپلماسی را تحمل کرده­اند و تلاش برای پایان دادن به یک جنگ که میلیاردها دلار تعرفه بر کالاهای یکدیگر قرار داده است، ادامه خواهد داشت. طی سال گذشته آمریکا و چین وارد جنگی تجاری شدند که هر روز به شدت آن افزوده می­شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، از اقدامات تجاری چین از قبل از رئیس جمهور شدنش در سال ۲۰۱۶ ، شکایت داشت. ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ تحقیقاتی در مورد سیاس­های تجاری چین انجام داد و در سال گذشته، تعرفه­های میلیارد دلاری بر محصولات چینی را اعمال کرد و پکن به گونه­ای مقابله کرد. پس از چند ماه خصومت، در ماه دسامبر، پیشرفت­هایی برای حل این دعوا به دست آمد. هر دو کشور موافقت کردند تا تعرفه های تجارت جدید را برای ۹۰ روز به تعویق بیندازند تا اجازه دهند مذاکرات ادامه یابد. این مذاکرات پیشرفت هایی کرد و تا مهلت ۱ مارس، افزایش تعرفه­ها به تأخیر افتاد.

چه تعرفه ­هایی وجود دارد؟

تا کنون، ایالات متحده سه دوره تعرفه بر­ کالاهای چینی، به مبلغ بیش از ۲۵۰ میلیارد دلار (۱۹۱ میلیارد پوند) تعیین کرده است. میزان تعرفه ­ها از ۱۰٪ تا ۲۵٪ متغیر است و گستره وسیعی از محصولات صنعتی و مصرفی از کیف های دستی تا تجهیزات راه آهن را را شامل می شود. ترامپ، تهدید کرده است که تعرفه ­های دیگری را به ارزش ۲۶۷ میلیارد دلار بر تمام واردات چین وضع خواهد کرد. ایالات متحده همچنین تعرفه ­هایی را برای واردات کالاهای مانند فولاد و ماشین لباسشویی در سراسر جهان اعمال کرده است که بیشتر بر محصولات چین تاثیر می گذارد. پکن با تعرفه های ۱۱۰ میلیارد دلاری بر کالاهای ایالات متحده، و متهم کردن امریکا به آغاز “بزرگترین جنگ تجاری در تاریخ اقتصادی” دنیا به این کار پاسخ داد.

آتش بس جنگ تجاری: پیروزی برای آمریکا یا چین؟

چین محصولاتی از جمله مواد شیمیایی، زغال سنگ و تجهیزات پزشکی را با ۵ درصد تا ۲۵ درصد تعرفه هدف قرار داده است. این محصولات به طور استراتژیک محصولاتی را که در ایالت­های جمهوریخواه ساخته شده­اند مانند سویا را، هدف قرار داده اند.

 

چرا تعرفه؟

تعرفه ها، در تئوری، کالاهای ساخته شده در امریکا را ارزان­تر از محصولات وارداتی می­کند و مصرف کنندگان را به خرید کالای آمریکایی تشویق می­کنند. شرکت­های آمریکایی و بین­المللی گفته­اند که به آنها آسیب می­رسد.

قربانیان نخستین جنگ تجاری ترامپ:

رئیس سازمان تجارت جهانی، بحران تجارت جهانی هشدار را می­دهد. ترس از بالاگرفتن این جنگ باعث ترسیدن سرمایه گذاران و تحت تاثیر قرارگرفتن بازار سهام خواهدشد. صندوق بین المللی پول هشدار داد که جنگ تجاری تمام عیار، اقتصاد جهانی را تضعیف خواهد کرد.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *