قیمت میلگرد نیشابور

قیمت میلگرد نیشابور

‌در سال ۱۳۶۹ شرکت مجتمع فولاد خراسان (نیشابور)، در شهر نیشابور به تاسیس شد ودر سال ۱۳۸۰ واحد نورد مقاطع ساختمانی به ظرفیت سالانه ۵۵۰هزار تن و واحد ذوب وریخته گری به ظرفیت ۶۳۰ هزار تن واحد گندله سازی به ظرفیت ۵/۲ میلیون تن به بهره برداری رسید.

این شرکت، یکی از سه شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فولاد در کشور است از ۱۷ واحد مختلف تشکیل شده که ۴ واحد احیاء مستقیم، ذوب، ریخته‌گری و نورد به عنوان واحدهای اصلی و بقیه واحدها جانبی و پشتیبانی محسوب می‌گردند.

این واحد اشتغالی بالغ بر ۵۰۰۰ نفر بطور مستقیم در خطوط تولید، پشتیبانی و حمل و نقل و برای بیش از این تعداد بطور غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاده کرده‌است و بعد از شرکت فولاد مبارکه اصفهان از شرکت‌های مؤثر تولید فولاد به شمار می رود.

شایان ذکر است که مجتمع فولاد خراسان توانسته با برنامه احداث توسعه های فولادسازی و نورد، قطب سوم فولاد کشور را با تولید ۴/۱ میلیون تن تثبیت نماید که محصولات این شرکت در صنایع ساختمانی ،عمرانی و شرکت های نوردکار مورد استفاده قرار میگیرد.

نابه سامانی های اخیر در روند قیمت آهن بر بازار میلگرد هم تاثیر گذار بوده است، به طوریکه قیمت میلگرد نیشابور امروز ۲ تیرماه کاهش پیدا کرد. گرچه این خبر برای بسیاری امیدوارکننده است اما به دلیل بی ثباتی قیمت ها بازار متعادل و آرام نیست و امکان حرکت از سرمایه گذاران گرفته شده است.

در حال حاضر مهم ترین عامل عدم تعادل قیمت ها نوسانات بازار ارز و طلا می باشد. به خصوص بعد از تنش بین ایران و عربستان بر سر حمله به نفت کش ها و سقوط پهباد امریکایی در آبهای خلیج فارس که از عوامل تقویت قیمت طلای جهانی در هفته های آتی هستند. بازارهای فولاد به تفکیک نوع محصول نهایی ممکن است، رفتار متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال مقاطع طویلی مثل میلگرد که از لحاظ تعداد تولیدکنندگان بالا هستند، توانسته اند در بازار داخلی به خودکفایی برسند، و به عبارتی می تواند تمام سایزهای میلگرد آجدار را توسط بیش از ۱۰ کارخانه خصوصی و دولتی تولید نماید. بنابراین در هنگام نوسانات ارزی در کشورمان، قیمت میلگرد کمتر از نبشی تحت تاثیر قرار میگیرد.

امروز هم چنین قیمت میلگرد صادراتی در چین با توجه به جو منفی بازار داخلی آن نزولی است و هفته گذشته ۵ تا ۱۰ دلار افت داشته و تا ۵۰۰ دلار هر تن فوب ثبت شد که می تواند به نوبه خود در بازارهای داخلی و خارجی تحول ایجاد کند.

در بازار داخلی چین، قیمت میلگرد ۵۵۷ تا ۵۷۱ دلار هر تن درب کارخانه است که تا ۷ دلار هر تن افت داشته است. البته با توجه به اینکه اواخر هفته قبل بازارهای آتی بهبودهایی داشتند انتظار می رود روزهای آینده تقاضای صادراتی بهبود یابد و بازار کمی رونق گیرد.

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *