فولاد مبارکه اصفهان و چالش های محیط زیستی

فولاد مبارکه

فولاد مبارکه اصفهان یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی ایران است و در زمینی به مساحت ۳۵  کیلومتر مربع در نزدیکی شهر مبارکه و در ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر اصفهان واقع شده است. این شرکت حدود ۵۰ درصد از فولاد و مواد اولیه کارخانه­ ها و کارگاه­ های تولیدی کشور در صنایعی چون لوله و پروفیل، نفت، گاز و پتروشیمی، خودرو، موتور های الکتریکی، لوازم خانگی، فلزی سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی سازی و سازه های دریایی را تامین می­کند.  این حجم تولیدات صنعتی در چنین مجموعه­ ای نیازمند انرژی زیاد و به طبع آن تولید پسماند صنعتی است.

بر اساس گفته­ های مسئولان در سال­ های گذشته مصرف عمومی انرژی در فولاد مبارکه حدود یک و نیم درصد حوزه آبریز زاینده رود بوده است. در دنیا حدود ۲۰ درصد آب در بخش صنعت مصرف می شود اما در ایران این سهم ۲ درصد و سهم استفاده از آب در بخش صنعت استان اصفهان کمتر از ۱۰ درصد است. در این شرکت بیش از ۲۰۰ نوع تجهیزات کنترل آلودگی در نواحی تولیدی نصب شده است. هم چنین مجموعه فولاد مبارکه اذعان می­داشت که اصلاح و ارتقاء سیستم کنترل غبار واحد فولاد با اعتبار بالغ بر یک هزار میلیارد ریال، اجرای طرح پایش و مانیتورینگ مداوم آلاینده ها بر روی دود کش ها و تصفیه خانه ها و توسعه و بهینه سازی سیستم های کنترل انتشار آلاینده ها در خطوط تولیدی با اعتباری بالغ بر ۴۰۰ میلیارد ریال اقدامات صورت گرفته در این شرکت در راستای حفظ محیط زیست است.

گرچه در سال­ های گذشته و پس از بررسی­ های بسیار مسئولان محیط زیست تایید کردند، فعالیت شرکت فولاد مبارکه داراری آثار آلاینده محیط زیست می­باشد. اکنون با ورود محصولات نانو در حوزه­ ی انرژی و محیط زیست روزنی امیدبخش برای کاهش آلاینده ­های زیست محیطی صنایع تولید کننده باز می ­شود.

از مزایای گسترده این نانوفیلترها می­توان به مواردی هم چون:

  • وانایی جذب و حذف بالای پاتوژن هایموجود در فضا به سبب داشتن مساحت سطحی بالا
  • تجزیه آلاینده های گازی، کنترل واکنش های اکسیداسیون و احیا و در نهایت تصفیه هوشمند محیط
  • افزایش عمر مفید سیستم به دلیل خاصیت خود تمیزشوندگی و افزایش راندمان سیستم
  • کاهش نزدیک ۵۰ درصد هزینه ها در محیط های آزمایشگاهی به دلیل صرفه جویی در مصرف انرژی

اشاره کرد.

مسئولان شرکت­ های دانش بنیان تولید کننده این فیلترها اعلام کرده ­اند دامنه کاربرد این فیلترها بسیار گسترده است شامل صنایع سیمان و فولاد  می­شود. محصولات تولیدی این شرکت موفق به دریافت گواهی تاییدیه نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و همچنین گواهی‌نامه‌های استاندارد بین المللی ایزو ۹۰۰۱ شده است.

در سال گذشته شرکت فولاد مبارکه برای مقابله با آلاینده­ های زیست محیطی ۳ هزار فیلتر خریداری کرد که این امر سبب کاهش انتشار آلاینده‌های این شرکت به محیط زیست بوده است.

فروش فیلترهای نانویی به فولاد مبارکه، می­تواند دامنه نفوذ فیلترهای نانویی را در صنایع کشور گسترش دهد تا استفاده از این فناوری راه مقابله­ با انتشار ریزگردها از خروجی کارخانه‌ها باشد.

 

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *