فراز و فرود های صادرات آهن و فولاد

صادرات فولاد

فراز و فرود های دولت در صادرات آهن و فولاد  امسال درحالی اتفاق می افتد که دولت سومین سال از برنامه ششم توسعه ( ۱۴۰۰ – ۱۳۹۶ ) را آغاز کرد و امریکا فشار تحریم های خود را افزایش داد و جنگ های روانی متعددی علیه کشور آغاز کرد. دولت تلاش کرد تا اولویت را به صادرات اختصاص داده و تولیدات با مشخصه صادرات محوری در دستور کار قرار گرفت.

ماه گذشته روزنامه اقتصاد در گزارشی خبر از مشروط شدن صادرات معدنی داد. بنابراین گزارش

وزیر صمت در نامه‌ای به رئیس کل گمرک کشور، صادرات سنگ‌آهن را تنها از طریق واحد تولیدکننده سنگ‌آهن، کنسانتره، گندله یا نماینده رسمی آن مجاز دانست. سه هدف «ساماندهی صادرات بخش معدن»، «حصول اطمینان از برگشت ارز صادراتی» و «جلوگیری از تضییع حقوق دولت با استفاده از کارت‌های بازرگانی غیر» در دستور کار این ابلاغیه قرارداشت .

امروز دنیای معدن گزارش می دهد که بخش معدن و صنایع معدنی بیش از ۲۵ درصد ارزش صادرات غیر نفتی را به خود اختصاص می دهد و در بین اقلام این بخش در چند سال اخیر فولاد حرف اول را می زند و ارزش صادرات فولاد (خام و محصولات) به حدود ۲۰۰ میلیون دلار می رسید، اما اکنون فراتر از چهار میلیارد دلار ارزش صادرات این بخش ثبت شده و در واقع رشد بالغ بر ۲۰ برابر شکل گرفته است.

بر طبق این گزارش،  آمار وزارت صنعت و معدن نشان می دهد که سال ۱۳۹۷ در مجموع ۹ میلیارد و ۲۲۶ میلیون دلار صادرات بخش معدن و صنایع معدنی تحقق پیدا کرد که جایگاه این بخش را نشان می دهد.  رئیس هیأت عامل سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) فروردین ماه امسال گفته بود: چنانچه ارزش صادرات در بخش فولاد امسال به ۳.۵ میلیارد دلار برسد و واردات این بخش هم به ۳.۳ میلیارد دلار برسد نشان دهنده تراز تجاری مثبت است.  سال گذشته، کل تولید فولاد خام (میانی) به رقم ۲۴ میلیون و ۶۷۰ هزار تن رسید که در مقایسه با ۲۱ میلیون و ۸۸۴ هزار تن عملکرد سال ۹۶ رشد ۱۳ درصدی یافت.

در اردیبهشت ماه تحریم ها علیه بخش آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران باعث شد تا آمارها، صادرات فولاد خام را با کاهش ۲۹ درصدی نشان دهند، که ۵۸.۲ درصد از کل صادرات این بخش مربوط به صدور شمش فولادی (اسلب، بیلت و بلوم) بود.

بر اساس گزارش ها بالاترین میزان رشد صادرات محصولات سال گذشته مربوط به ورق پوششدار بود که از ۶۱ هزار تن در سال ۹۶ به رقم ۱۷۲ هزار تن در سال ۹۷ رسید که رشد ۱۸۲ درصدی را نشان می دهد، هرچند که سهم این بخش ۲ درصد از کل صادرات را نشان می دهد. علاوه بر این بیشترین میزان کاهش هم مربوط به صادرات فولاد خام با رقم ۲۹ درصد در سال ۹۷ است و در واقع رویکرد به سمت کالای نهایی است. براساس آمارهای انجمن مزبور، پارسال صادرات تیرآهن، میلگرد، مقاطع فولادی، ورق سرد و پوششدار به ترتیب ۴۵، ۱۷۷، ۱۶۵، ۱۱۵ و ۱۸۲ درصد رشد نسبت به سال ۹۶ داشت و ورق گرم کاهش پنج درصدی را ثبت کرد.

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *