چرا صنایع هوایی و نظامی به فلز تیتانیوم بسیار وابسته ­اند؟

چرا صنایع هوایی و نظامی به فلز تیتانیوم بسیار وابسته ­اند؟

چرا صنایع هوایی و نظامی به فلز تیتانیوم بسیار وابسته­ اند؟

تولید کنندگان تجاری از سال ۱۹۴۷ درحالیکه هر سال تنها دو تن از این فلز تولید می­شد، از تیتانیوم استفاده می کردند. با استفاده از نسبت سختی به وزن برتر تیتانیوم همراه با خواص ضد خوردگی آن، دولت­ها، از سال ۱۹۵۳ تولید تیتانیم را به سالانه ۲۰۰۰۰۰۰۰ پوند رساندند . امروزه صنعت هوافضا ۷۳ درصد از تیتانیوم مورد استفاده در ایالات متحده را دارد، اما صنایع نظامی نیز به طور فزاینده­ای از تیتانیوم برای برنامه­های سخت افزاری پیشرفته خود استفاده می­کنند. تولیدکنندگان نظامی و هوافضا استانداردهای با کارایی بالا را برای محصولات خود تنظیم می کنند که با اولویت­های مهمی مواجه هستند و باید از قدرت و استحکام فوق العاده برخوردار باشند. چالش هایی که این برنامه ها در طول عمر عملیاتی خود بوجود می آورند، نیازمند طیف وسیعی از فلزات و آلیاژهای با کیفیت بالا هستند، از جمله:

فولاد ضد زنگ: این فلز مقاوم در برابر خوردگی در شرایط مرطوب است و بخش مهمی از کیت­های ظروف، لوله گاز اسلحه گرم، و موارد دیگر را تشکیل می دهد. فولاد ضد زنگ در انواع درجه­بندی­ها، از جمله مغناطیسی و غیر مغناطیسی وجود دارد.

فولاد کربن: این فولاد دارای حداقل ناخالصی درکنار آلیاژ های نیکل، کروم، مولیبدن، کبالت و تمام عناصر دیگر است. اگرچه فولاد کربن در شرایط بدون مراقبت خرد می­شود، تطبیق­پذیری و استحکام فوق­العاده در عملیات حرارتی دراد، اما در برنامه­های کاربردی بخش­های نظامی و هوافضا، کاربرد دارد.

آلیاژهای نیکل: این آلیاژ ها مقاومت الکتریکی و مغناطیسی و انعطاف پذیری حرارتی کمتری دارند. این ویژگی­ها آلیاژهای نیکل را بخش ضروری­ای از موتورهای توربو هواپیما و سیستم­های انرژی هسته­ای و در زیردریایی­ها و حامل های هواپیما می سازد.

تیتانیوم: استفاده از تیتانیوم به طور موفقیت­آمیز باعث رفع بسیاری از مشکلات مهندسی می شود. تیتانیوم همان سختی فولاد را دارد، اما سبک­تر از فولاد است. وزن تیتانیوم به سبکی آلومینیوم است و سختی آن دوبرابر آلومینیوم است. علاوه بر این، تیتانیوم یکی از بالاترین نسبت های سختی به وزن در میان تمام فلزات را ارائه می دهد. عملکرد استثنایی آن در دمای بالا و همچنین مقاومت خوردگی بالای آن، خصوصیت مهمی برای تعدادی از کاربردها است.

 

علاوه بر این، امکان ساخت قطعات تسمه محافظ تیتانیومی و همچنین عناصر ساختاری قابل اعتماد را فراهم می­کند. تیتانیوم همچنین دارای ویژگی­های عالی گالوانیکی، حرارتی و سازگاری رسانایی است، و دری را برای استفاده بیشتر در کامپوزیت­های کربنی برای سخت افزارهای نظامی و هوافضا باز می کند.

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *