سقوط پهباد و سقوط دلار

سقوط پهباد و سقوط دلار

یک فروند پهپاد جاسوسی آمریکا بامداد پنج‌شنبه در فضای ایران هدف قرار گرفت و سرنگون شد. این پهپاد پس از پرواز از جنوب خلیج فارس، و نهایتاً درون فضای سرزمینی ایران هدف قرار گرفته و ساقط شد.

پس از این رویداد ریسک‌های ژئوپلتیکی در افزایش یافته است و به دنبال آن، تقاضا برای فروش دلار. در نهایت شاهد بودیم که اسکناس سبز متحمل بیشترین زیان طی دو روز شد که ادعا می شود بیشترین میزان سقوط در امسال بوده است.

روزنامه رویترز در این باره می نویسد: اظهارات مقامات بانک مرکزی آمریکا برای نزدیک شدن به موعد کاهش نرخ بهره باعث شد تا دلار از جانب فشاری دیگری قرار گیرد و در برابر بسیاری از همتایان مهم خود در معاملات عقب نشینی کند. فدرال رزرو نیز ظاهرا، چاره‌ای جز پیروی از مسیر همتایانش در اروپا، ژاپن و استرالیا در اتخاذ سیاست‌های انبساطی در حمایت از رشد اقتصادی ندارد و این مساله می تواند منجر به  تنزل جایگاه دلار در برابر ارزهای دیگرشود. به گفته: لی فریج، استراتژیست اقتصاد کلان در مؤسسه “استیت استریت گلوبال مارکتس معامله گران بازار به دلایل زیادی برای فروش دلار رسیده‌اند و به نظر می‌رسد دلار زیر فشار قرار خواهد گرفت.

بالاترین زیان متوالی دو روزه دلار از فوریه سال ۲۰۱۸ تاکنون گزارش شد و شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۴۷ درصد کاهش به ۹۶.۶۶ واحد رسید. هر دلار با ۰.۷۸ درصد عقب نشینی به ۱۰۷.۲۴ ین رسید. هر یورو با ۰.۶۲ درصد صعود و رسیدن به ۱.۲۹۶۲ دلار در یک قدمی فتح کانال جدید قرار گرفت و ارزش پوند انگلیس به ۱.۲۷۰۴ دلار رسید.

دلار امریکا در برابر دلار استرالیا و نیوزلند به ترتیب ۰.۶۲ درصد و ۰.۸ درصد سقوط کرد و به ازای ۱.۴۴۲۱ دلار استرالیا مبادله شد. یوان نیز توانست یک کانال پایین‌تر بیاید و نرخ برابری هر دلار به ۶.۸۶۵۷ یوان رسید. قبلا هم این تحولات مشابه در خلال مذاکرات چین و امریکا مشاهده شده بود.

در برابر سایر ارزهای جهان، ارزش فرانک مجدداً از دلار بیشتر شد و هر فرانک سوئیس به ازای ۱.۰۱۸۲ دلار مبادله شد. هم چنین هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۱۷۸ دلار کانادا، ۱.۳۵۶ دلار سنگاپور و ۴.۱۵۱۶ رینگت مالزی مبادله شد.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *