دستورالعمل ترخیص کالا به صورت نسیه

دستورالعمل ترخیص کالا به صورت نسیه

در تازه­‌ترین اخبار دستورالعمل ترخیص کالا به صورت نسیه درآمد. رئیس کل گمرک ایران بخشنامه ای جهت ترخیص کالا بدون پرداخت حقوق ورودی، در سال جاری را ابلاغ کرد.

مهدی میراشرفی در این ابلاغیه از گمرکات اجرایی خواسته تا در اجرای جزء ۲ بند (ت) ماده ۳۸ قانون رفع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی و به منظور حمایت از تولید داخلی و بهبود فضای کسب و کار و تسهیل در تشریفات گمرکی برای واحدهای تولیدی معتبر، نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه حقوق ورودی کالاهای ترخیصی اعلام می شود. وی در این راستا هم چنین خواستار

تعیین و تشخیص واحدهای تولیدی معتبر و مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در واحدهای تولیدی بر اساس پروانه بهره برداری شده و حداکثر مهلت استفاده از این تسهیلات و نگهداری بخشی از کالا به عنوان وثیقه حقوق ورودی ۶ ماهه را در نظر گرفته است و مهلتی تا ۱۵ بهمن برای آن اعلام کرده است.

بر طبق این ابلاغیه که دارای ۱۵ بند است، ترخیص درصدی کالا صرفا جهت کالاهای وارداتی توسط واحدهای تولیدی که در خط تولید یا در محصول تولید شده در واحدهای مزبور مورد استفاده قرار می گیرد تعلق می­گیرد که راسا توسط واحدهای تولیدی مزبور وارد می شوند.

مراحل ترخیص کالا شامل:

  • تنظیم اسناد و ورود داده
  • حراز هویت و اظهار کالا
  • کنترل های گمرکی
  • پرداخت و صدور سند ترخیص
  • بارگیری و خروج کالا از گمرک
  • کنترل های بعد از خروج کالا

می­باشد.

 

به منظور رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی و به منظور حمایت از تولید داخلی و بهبود فضای کسب و کار و تسهیل در تشریفات گمرکی، این ابلاغیه توسط گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای ماده ۳۸ قانون صادر شده است.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *