جوش دادن آلیاژ آلومینیوم به وسیله فناوری نانو

جوش دادن آلیاژ آلومینیوم به وسیله فناوری

جوش دادن آلیاژ آلومینیوم به وسیله فناوری

با توجه به تحقیق انجام شده در دانشگاه یو سی ال ای امریکا، آلیاژ آلومینیومی AA 7075 فوق العاده قوی اما سبک، در حال حاضر می تواند به طور گسترده ای در خودرو و سایر تولید استفاده شود.

آلیاژ آلومینیوم که در دهه ۱۹۴۰ تولید شده است، برای تولید خودرو در نظر گرفته شده است یک مانع اصلی داشت. اگر چه آلومینیوم تقریبا همان قدر قوی است که فولاد و تنها یک سوم وزن آن را داراست، تقریبا غیرممکن است که با استفاده از روش معمول برای جوش دادن پنل­های بدنه یا قطعات موتور، استفاده شود. به همین دلیل است که وقتی آلیاژ در طی جوشکاری گرم می شود، ساختار مولکولی آن یک جریان غیرمستقیم از اجزای تشکیل دهنده آن – آلومینیوم، روی، منیزیم و مس را ایجاد می کند که موجب شکسته شدن جوش می شود.

اکنون مهندسان UCLA یک راه برای جوش آلیاژ، به نام AA 7075 را یافته­اند. راه حل: تزریق نانوذرات کاربید تیتانیوم – ذرات بسیار کوچک است که آنها در واحد اندازه گیری یک میلیاردم متر است – سیم های جوشکاری AA 7075 که به عنوان مواد پرکننده بین قطعات مورد استفاده قرار می گیرند.

محققان با استفاده از رویکرد جدید، اتصالات جوش داده شده با استحکام کششی تا ۳۹۲ مگاپاسکال را تولید کردند. (در مقایسه با یک آلیاژ آلومینیومی با نام AA 6061 که به طور گسترده در قطعات هواپیما و خودرو استفاده می شود دارای استحکام کششی ۱۸۶ مگاپاسکال در اتصالات جوش است.) و طبق این مطالعه، گرمای پس از جوش، می تواند استحکام ترکیبات AA 7075، تا ۵۵۱ مگاپاسکال که قابل مقایسه با فولاد است، افزایش دهد.

از آنجا که آلیاژ، AA 7075 مستحکم و سبک است، می تواند به افزایش بهره وری سوخت و باتری وسایل نقلیه کمک کند، بنابراین در حال حاضر اغلب برای ساخت بدنه و بالشتی هواپیما استفاده می شود، جایی که مواد معمولا به جای جوش، پیچ و مهره یا پیوند می شوند. این آلیاژ هم­چنین برای محصولاتی که نیازی به پیوستن ندارند مانند فریم های گوشی های هوشمند استفاده می شود. اما مقاومت آلیاژ به جوشکاری، به ویژه نوع جوشکاری مورد استفاده در تولید خودرو، مانع جوش می­شد.

 

محقق اصلی این مطالعه پروفسور زاچان گفت: “تکنیک جدید فقط یک پیچ و تاب ساده است، اما این می تواند اجازه استفاده گسترده از این آلیاژ آلومینیوم با مقاومت بالا در تولید محصولاتی از جمله ماشین یا دوچرخه، جایی که قطعات اغلب با هم جمع می شوند، را بدهد. “شرکت ها می توانند از همان فرایندها و تجهیزات مورد استفاده خود استفاده کنند و این آلومینیوم فوق العاده قوی را در فرایندهای تولید خود ترکیب کنند و محصولاتشان می تواند سبک­تر و کارآمدتر باشد و در عین حال قدرت خود را حفظ کند.”

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *