بیشترین یارانه انرژی

بیشترین یارانه انرژی

ایران با پرداخت بیش از ۶۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ بیشترین یارانه انرژی را در جهان پرداخت کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی گزارشی را مبنی بر اختصاص یارانه به سوخت‌های فسیلی منتشر کرده است که بر اساس آن که میزان یارانه اختصاصی به مشتقات نفتی از جمله بنزین و گازوئیل در ایران جهش ۶۲ درصدی را داشته است و ایران با جا گذاشتن عربستان در سال گذشته میلادی به جایگاه اول پرداخت یارانه کور رسیده است. در این میان افزایش قیمت‌های جهانی در کنار ثبات قیمت‌های داخلی و افزایش نرخ ارز سبب این موضوع بوده است.

آمار آژانس بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد، ایران در سال گذشته میلادی ۶/ ۲۶میلیارد دلار یارانه به مصرف نفت و مشتقات آن اختصاص داده است. این رقم ۶۲ درصد نسبت به سال پیش از آن رشد داشته، ایران در سال ۲۰۱۷ حدود ۳/ ۱۶ میلیارد دلار به مصرف این نوع سوخت یارانه اختصاص داده است.

جایگاه اول در پرداخت یارانه انرژی بعد از پشت سر گذاشتن چین اتفاق می افتد.  در واقع ایران در سال ۲۰۱۷ به جایگاه نخست در پرداخت یارانه انرژی دست یافته بود و برای سال‌ها در رتبه اول پرداخت یارانه گاز قرار داشت. با وجود بنزین و گازوئیل ارزان در ایران و پرداخت یارانه بیش از ۱۶ میلیارد دلاری برای مصرف مشتقات نفتی، همچنان کشوری چون عربستان تا سال ۲۰۱۷ یارانه بیشتری برای مصرف این سوخت پرداخت می‌کرد. ثبات قیمت این دو سوخت در داخل کشور و افزایش قیمت‌های جهانی آنها به دنبال رشد قیمت نفت به افزایش منجر به فاصله قیمت‌های داخلی و خارجی شده است. افزایش نرخ ارز اما عامل دوم بوده است به طوریکه، کاهش نرخ برابری ریال در برابر دیگر ارزها به ارزان شدن نرخ دلاری حامل‌های انرژی در ایران منجر شده و این خود به معنای افزایش یارانه پنهانی است که دولت به مصرف این دسته از سوخت‌ها اختصاص می‌دهد. با این حال نیمی از این سال نرخ ارز در سطوح پایینی قرار داشت. احتمالا میزان یارانه انرژی در سال جاری با توجه به سطوح بالای نرخ ارز به رشد خود ادامه دهد.

آهن ۲۰  مطمئن ترین سایت برای تبلیغات آهن آلات

ایران در یارانه پرداختی به مصرف برق و نفت جایگاه اول را به خود اختصاص نمی‌دهد. در کشور ما قیمت برق پایین است. در میان کشورهای جهان؛ کشورهای اروپایی از جمله کشورهای توسعه یافته‌ای هستند که هزینه برق در آن‌ها بالاست. ایتالیا با هزینه برق نزدیک به ۷ / ۱۵ سنتی به ازای هر کیلووات‌ساعت، یکی از گران‌ترین برق را در دنیا دارند.  همچنین آلمان با قیمت ۱۵.۲۲ سنت و انگلستان با فروش هر کیلووات ساعت برق به قیمت ۱۴.۱۶ سنت، بیشترین قیمت برق را در سطح جهان دارند.

پیش بینی می شود قیمت برق بزودی در ایران نیز بالا رود.

 

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *