بهترین روز بزرگ‌ترین تولید‌کننده فولاد اروپا

بزرگ‌ترین تولید‌کننده فولاد اروپا ، تیسان کراپ (Thyssenkrupp)

در اولین روز خود در بازار سهام، پس از رها کردن طرح ادغام با فولاد تاتا هند به علت مخالفت شدید از بروکسل، بهترین روز خود را داشت.

فروپاشی قرارداد – که دومین تولیدکننده بزرگ فلز قاره را پس از آرکلور میتال  ArcelorMittal ایجاد می کرد – در سراسر جهان بارتاب داشت؛ و سرمایه گذاران آلمانی با افزایش ۲۷ درصدی سهام تیسان کراپ جشن گرفتند، اما سهامداران هندی و اتحادیه های انگلیس نگران اثرات پس از آن هستند.

گیدو کرکوف، مدیر اجرایی  تیسان کراپ، گفت که او در روز جمعه با مارکرت وستاگر، عضو کمیسیون اتحادیه اروپا صحبت کرده و مشخص کرده است که او انتظار دارد قراردادهای بیشتری را به چالش کشیده شود. این شرکت گفت که نیازها جدید “منطق اقتصادی سرمایه گذاری مشترک” را تحت الشعاع قرار داده اند.

لارس فوربرگ، یکی از شرکای سرمایه گذاری سویان کپیتال( Cevian Capital)، فعال فولاد که دومین سهامدار بزرگ تیسان با ۱۸ درصد سهام نیز هست، گفت: “واضح است که استراتژی تیسان شکست خورده است. “اگر تیسان بخواهد صادقانه با کمبود کار مبارزه کند و کسب و کار را به رشد برساند، دیگر نمی تواند تابو های تاریخی یا سیاسی داشته باشد.”

ایران از زمان پیش از انقلاب اسلامی تاکنون سرمایه‌گذاری‌های متعددی در خارج انجام داد و این سرمایه‌گذاری‌ها در مناطق مختلف جهان پراکنده است. شرکت آلمانی تیسن کروپ (ThyssenKrupp) پس از جنگ ایران و عراق یکی از این سرمایه گذاری ها بود.

در سال ۱۹۷۴ حدود ۲۵.۲ درصد از سهام شرکت آلمانی فولاد کروپ به ارزش ۳۳۰ میلیون مارک خریداری شد. در سال ۱۹۷۶ هم ۰۱/۲۵ درصد سهام شرکت فرید- کروپ به قیمت ۸۷۵ میلیون مارک معامله شد.

مشکلات مالی شرکت های کروپ که از غول های صنعت آلمان بودند این فرصت را برای ایران، و با ورود به صنعت فولاد سازان جهان به وجود آورد تا از سایه روسها در صنعت ذوب آهن قدری فاصله بگیرد.

با پیروزی انقلاب اسلامی همکاری دو جانبه با این شرکت به حاشیه رفت و با سکوت طرفین قرارداد متوقف شد. بر پایه این همکاری قرار بر این بود که صنعت فولاد ایران به تکنولوژی روز اروپا نزدیک شود. این توقف همکاری با وقوع جنگ در ایران و آغاز بحران مالی برای کروپ، اوضاع را دشوارتر کرد.

سود کروپ تا ۱ درصد در سال کاهش یافت و شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل و در بورس پذیرفته شد و سهم ۰۱/۲۵ درصدی ایران با شرایط ویژه در کروپ به سهم ۷۹/۷ درصدی عادی در شرکت تیسن کروپ تبدیل شد. یک ایرانی هم به عنوان عضو هیات نظارت تیسن کروپ انتخاب شد.

پس از حوادث یازدهم سپتامبر سال ٢٠٠١ و با شروع تحریم ها علیه ایران، آمریکا از شرکت آلمانی «تیسن کروپ» خواست سهم ایران را در این شرکت را به زیر ۵ درصد کاهش دهد تا قراردادی با وزارت دفاع آمریکا  امضا شود و شرکت از بحرانی دیگر نجات یابد.

فشارهای آمریکا باعث شد این شرکت نماینده ایران در کمیته نظارت را نپذیرد و در سال ٢٠٠۴ محمد مهدی نواب، نماینده ایران از شرکت اخراج شد. ایران درحالی‌که چهار و نیم درصد سهام این شرکت را در اختیار داشت نمی‌توانست بر هیچ‌یک از قراردادهای امضا شده نظارت داشته باشد.

هم اکنون شرکت سرمایه‌گذاری‌های خارجی ایران، ۵/۴ درصد از سهام بزرگ‌ترین تولید‌کننده فولاد اروپا را در اختیار دارد که سرنوشت آن با شروع دوره تحریم های جدید ترامپ در هاله ابهام رفت تا اینکه در نهایت خاتمه یافت.

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *