انواع میلگرد ، کاربرد و قیمت آن

قیمت میلگرد

میلگرد

فولادها انواع مختلفی دارند، میلگرد نوعی فولاد است که در بتن مورد کاربرد قرار می گیرد.نام دیگر آن آرماتور است و به خاطر شکلی که سیمی مانند است به فولاد میلگرد معروف است.در سطح میلگردها آج ها در اطراف آن قرار دارند به خاطر این که برای بتن ریزی اطراف آن باعث می شود که مستحکم تر بشوندو بتن را درگیر می کند.

انواع میلگرد
انواع میلگرد

 

خاموت

آرماتورهای عرضی(خاموت) در شناژها برای مقاومت در مقابل برش و پیچش اطراف آرماتورهای اصلی بسته می شوند.

کاربرد استفاده از میلگرد

کاربرد استفاده از آرماتوربندی به این علت است که در ساختن  انواع پل،ساختمان،سد و هرچیز دیگری که نیاز به مقاوم شدن دارند استفاده می شود آرماتوربند زمانی که می خواهد میلگردها را ببندد به وسیله ی سیم آن ها را به هم متصل می کند ناگفته نماند که بستن میلگردها و خم کردن نوک آن ها امری ضروری و حتمی است.  زمانی خاموت کاربرد دارد که برای جلوگیری از گسترش ترک و بیرون زدگی آرماتور طولی در اثر کمانش و همینطور برای تحمل نیروهای برشی استفاده شود.خاموت انواع مختلفی دارد مثلا از نوع قطر و فاصله آن ها از هم دیگر با در نظر گرفتن نیروهایی که به آن وارد می شود طراحی و ساخته و به فروش می رسد.

آرماتورها به خاطر آسیب پذیر بودن در مقابل رطوبت و همینطور ممکن است امکان آتش سوزی داشته باشند و بیش از حد گرم شوند حتما لازم است لایه ای از بتن به دور آرماتورها پوشیده شود.

اسپیسر میلگرد

اسپیسر در واقع فضاساز میلگرد است که یک قطعه ی  فلزی، چوبی، بتنی و یا پلاستیکی است که ما بین قالب بتن و میلگرد و حتی بین میلگردها قرار می‌گیرد. هدف از کاربرد نصب اسپیسر در جاهای خالی  میان میلگرد وقالب و یا بین میلگردها به خاطر این است که از جابجایی میلگردها زمان بتن ریزی جلوگیری می کند و عواقبی که بعد از آن ممکن است پیش بیاید نیز جلوگیری می کند.اسپیسر وقتی بین میلگرد و بتن قرار می گیرد ضخامتی را به وجود می آورد که باعث محافظت میلگرد و باعث افزایش طول عمر آن می شود.شاید به این فکر کنید که انواع اسپیسر چگونه هستند و قیمت آن ها به چه صورت است که باعث بهبودی عملکرد بتن اطراف میلگرد می شود.

انواع میلگرد

در سراسر جهان کشورهای مختلف فولاد میلگرد را با استانداردهای متفاوتی تولید می‌کنند و مشخص است که در هر استانداردی از میلگردها  طبقه‌بندی مشخصی در مورد خاصیت های مکانیکی میلگردها وجود دارد. در ایران نیز اکثر فولادهای میلگردی با استاندارد روسی مطابق شده اند که نمونه ی آن در کارخانه ذوب آهن اصفهان است.انواع میلگردهایی که در ایران مطابق استاندارد روسی تولید می شوند به شرح زیر است: فولاد نوع A-1، فولاد نوع A-2 و فولاد نوع A-3.

 

توضیح انواع میلگردها

فولاد A-1  صاف است و مقاومت های تسلیمی و کششی آن به ترتیب زیر است:

۲۴۰۰و ۳۶۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع

فولاد A-2 به صورت آجدار است با مقاومت تسلیمی و کششی زیر:

۳۴۰۰ و ۵۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است

و فولاد A-3 نیز از نوع آجداراست  با مقاومت تسلیمی و کششی زیر:

۴۰۰۰ و ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع است.

قطر میلگردها نیز با استفاده از استانداردهای تولید کنندگان متنوع است.مثلا همین استاندارد روسی که در کارخانه ذوب آهن اصفهان برای تولید میلگرد استفاده می شود قطر ۴۰ میلی متر برای آن در نظر گرفته شده است.

فورجینگ چیست؟

تنها راهی که میلگردها را سربه سر به هم جوشکاری می کنند روش فورجینگ است یعنی با اعمال فشار زمان حرارت دادن دو سر میلگردها به هم جوش می شوند.

ترمکس و آلیاژ

در کشورهای مختلف استانداردهای تولید میلگرد انواع متفاوتی دارد و با توجه به شرایط اقلیمی هر منطقه فرآیند تولید متفاوت است.مثلا در کشورهای اروپایی از نظرخطر زلزله در نقطه ی امن واقع شده اند و خطر زلزله کمتر است از فرآیند تولید میلگرد ترمکس عملیات حرارتی استفاده می کنند.

در کشور ژاپن نیز به خاطر زلزله خیز بودن فرآیند تولید به صورت آلیاژی تعریف شده و از روش ترمکس (حرارتی) به هیچ عنوان استفاده نمی کنند زیرا خطرناک است.

اما در ایران از انواع استاندارد های حرارتی و آلیاژی در فرآیند تولید میلگرد بهره می برند.

در فرآیند تولید آلیاژ سازی فولادها،فولاد مورد نظر با اضافه شدن فرو آلیاژها به شکل مورد نظر در می آید و در دمای محیط سرد می شود این آرماتور از تمام سطح تا مرکز درونی دارای خواص شیمیایی و مکانیکی یکسانی است به همین خاطر است که در زمان زلزله از خود مقاومت یکسانی نشان می دهد و بیشترین کاربرد را دارد.

در فرآیند تولید آرماتور به روش ترمکس فولادی که مورد استفاده قرار می گیرد دارای کلاس آنالیز شیمیایی کمتری است و برای اینکه به مقاومت مورد نظر برسد آن را داخل یک لوله آب می گذارند تا سطح بیرونی به یکباره خنک شود که همین مورد باعث می شود که سطح بیرونی آرماتور تا مقداری از عمق آن دارای مقاومت بالاتر و اما مغز آرماتور دارای مقاومت کمتری است.و باید دقت کرد که استفاده از این نوع آرماتور در سازه ها احتیاط لازم را کرد.البته قیمت تمام شده ی آرماتورهای از نوع آلیاژی از ترمکس گران تر است.

انواع میلگردها و استاندارد های آن

میلگردها اکثرا استفاده ای که دارند بیشتر در ساخت بتن است زیرا بتن مقاومت کششی بسیار پایینی دارد و برای خرد کردن آن نیاز به نیروی زیاد است اما اگر بخواهیم به مقاومت کششی بتن بیفزاییم کافی است در ساخت از میلگردها بهره بگیریم.میلگردها دارای انواع مختلفی هستند از جمله:اروپایی، فایبرگلاس،گالوانیزه،فولاد کربن، روکش اپوکسی و فولاد استنلس

اروپایی شامل منگنز، آلیاژ کربن، سیلیکون و…. هستند،فولاد کربن همان میلگردسیاه است.

  • میلگردهای از نوع اروپایی فقط قیمت آنها نقطه قوتشان محسوب می شود از منگنز تولید می شوند مقاومت کمتری دارند و برای مناطق زلزله خیز توصیه نمی شود.
  • میلگردهای از نوع فولاد کربن تنها ضعفی که دارند زنگ زدن می باشد مثلا در مناطقی که رطوبت و آب هست بهتر است از نمونه ی دیگری استفاده شود چون اگر زنگ بزند بتن اطراف میلگرد ترک می خورد ولی در کل استحکام کششی آن بهتر است.
  • میلگرد فایبرگلاس:ترکیب فیبر کربن است از نظر استحکام برای بتن فوق العاده است و زنگ نمی زند بسیار سبک است.
  • میلگرد گالوانیزه:مقاومت این میلگرد نسبت به نوع فولاد کربن تنها ۴۰ برابر در مقابل زنگ زدگی است اما آسیب رساندن به سطح آن سخت است.
  • میلگرد روکش اپوکسی: مقاومت این میلگرد در برابر زنگ زدگی حدود ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر فولاد کربن است این میلگرد همان آرماتور سیاه است اما روکش اپوکسی دارد در مقابل گالوانیزه ضعیف تر است و قیمت پایین تری دارد.
  • میلگرد فولاد استنلس:این نمونه میلگرد از نوع گران ترین است و حدود ۱۵۰۰ برابر فولاد کربن در مقابل زنگ زدگی مقاوم است.و برای اکثر پروژه ها نیز پیشنهاد می شود.

میلگردها هم مانند همه ی محصولات دارای علامت گذاری هستند اصولا میلگردها دارای علامت تولید کننده،سایز،گرید و آلیاژ به کار رفته در آن است.اصولا نوع میلگردها را با s و w نشان می دهند که s نشان دهنده ی فولاد کربن و w نشان دهنده ی آلیاژ فولاد ضعیف هستند.

همانطور که گفتیم میلگردها امکان زنگ زدگی دارند پس برای نگهداری انها باید یک سری نکات را رعایت کنیم شرکتی که برای ساخت و ساز میلگرد تهیه می کند بهتر است میلگردها رو پالت چوبی و یا مکانی بالاتر از زمین قرار دهد تا دچار زنگ زدگی نشوند.زمانی که روی پالت چوبی گذاشته شد روی آن ها روکش ضد زنگی گذاشته شود و اطراف آن را بلوک گذاشته شود تا ورود هوای محیط باعث زنگ زدگی میلگردها نشود.

میلگردهای صاف A1 همانطور که از اسمشان پیداست صاف هستند و آجدار نیستند و در جوشکاری و آهنگری مناسب هستند.

میلگردهای با آج ساده A2 نیمه نرم و سخت هستند و عملیات جوشکاری بر روی آنها توصیه نمی شود و برای ساختمان سازی مناسب هستند.

میلگردهای سخت و آج دار پیچیده A3 بسیار خشک هستند و جوشکاری روی آن ها توصیه نمی شود.

میلگرد های سخت و آج دار پیچیده A4 این آج ها دوکی شکل هستند و در بیشتر سازه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

میلگردهای نوع A3 در پی ساختمان استفاده می شوند چون طولی هستند،میلگردهای نوع A2 در قسمت های عرضی کاربرد دارند.نوع آج در A3 ضربدری و هفت هشتی هستند اما در A2 آج ها منفرد و به صورت موازی می باشند.

میلگرد سنجاقک

برای تقویت بخشیدن به برشی خاموت‌ها وهمینطور اتصال کامل بین میلگرد ها و خاموت ها از میلگرد سنجاقک استفاده می شود.

میلگرد خرک

در داخل بتن دو شبکه افقی متوالی که در فاصله های معینی از هم قرار دارند میلگرد خرک استفاده می شود.

در دیوارهای ملاتی و سازه‌های سنگی مثل بتن هم چون مقاومت کششی کمتری دارند و برای همین در بعضی از قطعه های سنگی یک سری حفره ایجاد می کنند که میلگرد ها را در آن قرار می دهند و به همین صورت استحکام کششی در این دیوارها تقویت می شوند.

بتن و فولاد نسبت به هم یک وجه اشتراک دارند آن هم ضریب انبساط دمایی است و این ضریب در هر دو خیلی به هم نزدیک است و همین مانع بروز شکل در ساختار بتنی می شود و در شرایط دمایی متفاوت به هم نمی ریزد.

قیمت میلگرد

معمولا قیمت میلگرد براساس دو فاکتور قیمت کارخانه و قیمت بنگاه منتشر میشود. کارخانه های تولید کننده میلگرد به صورت روزانه قیمت های خود را به صورت مستقیم و یا از طریق نمایندگی های خود منتشر میکنند. شما میتوانید از قسمت قیمت روز آهن۲۰ از آخرین قیمت میلگرد مطلع شوید و یا از بخش آگهی های فروش به صورت مستقیم با فروشندگان میلگرد در تماس باشید.

قیمت روز میلگرد در آهن۲۰

آگهی های فروش میلگرد

انواع میلگرد

 

 

 

 

 

 

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

1 دیدگاه

  1. reza babaei پاسخ

    من یک گیج میلگرد خریدم برای تشخیص سایز میلگرد خیلی عالیه از سایت buildingcatalog.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *