انواع تیرآهن

تیرآهن

تیرآهن

قیمت تیرآهن ها براساس انواع آن همیشه متفاوت بوده و همواره دست خوش تغییرات بسیاری بوده است و در گذر زمان ساخت و سازها شکل جدید و تازه ای به خود گرفته‌اند. پس در دسترس بودن یک منبع معتبر و به روز که در زمینه ی آهن آلات بتواند از نیازهای اساسی دنیای صنعت امروز آگاهی بدهد بسیار ارزشمند است.

 

وقتی که شما در دنیای ساخت و ساز برای اولین بار وارد می شوید حتما دچار سردرگمی خواهید شد زیرا با مسائل مبهمی روبه رو خواهید شد و نیازمند اطلاعاتی راجع به نحوه ی تولید و فرآیند هر یک از این محصولات خواهید بود وحتی دانشجویان رشته معماری و عمران  در زمینه ی رشته ی خود می خواهند اطلاعات صحیحی راجع به آهن آلات کسب کنند.بنابراین در این مقاله توضیحاتی راجع به تیرآهن داده می شود امید است که برای شما مفید باشد.

تیرآهن از محصولات فولاد است که از طرق فرآیند نورد گرم تولید می شود که قسمت میانی آن را جان و دولبه ی اطراف را که موازی هستند بال می نامند،تیرآهن مقطع عرضی معین شده ای دارد ومهم ترین عامل در پروژه های ساختمانی است قیمت پروفیل تیرآهن متفاوت است که به نوع کاربرد در سازه ها و انواع آن انتخاب می شود. وظیفه ی اصلی و کاربرد تیرآهن در ساختمان سازی تحمل فشار و ستون قرار گرفتن است.

فرآیند تولید تیرآهن

تیرآهن نیز طی یک فرآیند نورد گرم تولید و عرضه و به فروش می رسد در مرحله ی تولید ابتدا کوره هایی با دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد آماده و تنظیم می کنند و سپس شمش ها را توسط محرکی به نام جک هیدرولیکی به سمت کوره ها هدایت می کنند و بعد از اینکه شمش ها به دمای مورد نظر رسیدند و جهت نورد گرم اماده شدند به سمت خط تولید هدایت شده و توسط رول هایی به سمت مرحله ی رافینگ  حرکت نموده بعد از این مرحله به خاطر اینکه قطر شمش ها کمتر و طول آن ها افزایش پیدا کنند استفاده می نمایند و در نتیجه توسط قیچی های برشی که متراژ آن ها تنظیم شده برش داده می شوند این برش های محصولات طبق استاندارد هایی که تعیین شده صورت می گیرد و بعد این محصولات تولید شده در بندیل با وزن معینی بسته بندی می شوند.

قابل توجه: انواع نبشی،میلگرد و ناودانی هم از طریق نورد گرم تولید و به فروش می رسند.

انواع روش‌های برش تیرآهن

همانطور که در متن بالا توضیح دادیم برای برش محصولات تولیدی از قیچی متراژ استفاده می کنند که در حال حاضر انواع برشی به دو دسته تقسیم می شوند:۱. روش کوپال ۲. روش برنول

 

روش اول: کوپال روشی است که محصولات تولیدی را به وسیله دستگاه قطع کن سنگین برش می دهد که مجهز به برش گیوتین است،برش کوپال این گونه است که محصول تولیدی را در امتداد خط منکسر برش می دهد.

انواع تیرآهن
انواع تیرآهن

روش دوم:  این نوع برش توسط لوله ای با نام برنول انجام می شود که شعله ی بنفشی دارد که از گاز استیلن و اکسیژن تولید و باعث برش محصولات تولیدی می شود.

 

تیرآهن در سایزهای ۱۰- ۱۲- ۱۴-۱۶-۱۸-۲۰-۲۲-۲۴-۲۷-۳۰ تولید و به فروش می رسد و برندهای ذوب آهن، آرین، فایکو، بناب و یزد نیز تولید و عرضه می‌شود. که هر کدام از انواع تیرآهن ها با انواع سایز قیمت های گوناگونی دارد.

 

استاندارد انواع تیرآهن

استاندارد ایران و اروپا: در ایران استاندارد IPE تولید می شود که در واقع تهیه و تولید این استاندارد مطابق اروپا می باشد که به شکل I نشان داده می شود.ضخامت تیرآهن ثابت است یعنی ضخامت های بال ابتدایی و انتهایی تیرآهن ثابت و یکسان است مهندسین در ایران این سازه ها را براساس این استاندارد طراحی می کنند و به می رسانند و مورد محبوبیت اکثر مشتریان قرار گرفته است.

استاندارد چین و روسیه: استانداردفروش  INP هم مثل استاندارد IPE به شکل I نشان داده می شود. این استاندارد مطابق استاندارد های چین و روسیه تولید و عرضه می شود.تفاوت این استاندارد با استاندارد IPE در ضخامت بال است به طوری که با فاصله گرفتن از جان ضخامت بال کاهش می یابد.

نکته: علامت اختصاری V در تولید تیرآهن  به معنای تیر سنگین و علامت اختصاری  L نشان‌دهنده‌ ی  تیر سبک می باشد. بنابراین برای مثال به این صورت خواهیم داشت IPBL  یعنی تیرآهن عریض سبک، IPBV یعنی تیرآهن عریض سنگین تقسیم ‌بندی تیرآهن براساس عملکرد:

انواع تیرآهن

تیر اصلی: تیر اصلی به ستون های ساختمان متصل می شوند و هدف اصلی این تیرآهن انتقال بار از سمت تیرهای فرعی به سمت ستون ها خواهد بود.

تیر فرعی: تیر فرعی به طور افقی قرار می گیرد و به تیر های اصلی متصل می شود هدف این تیر انتقال بار به تیر اصلی می باشد.

قابل توجه: این نوع تیر به طور مستقیم به ستون ها متصل نیست.

تیر کلاف: تیر کلاف به دو تیرآهن خرپای ستون‌ها و عرضی که در سقف قرار گرفته‌ متصل می‌باشد. هدف اصلی  تیر کلاف انتقال بار از تیر عرضی به ستون‌ها است می باشد.

قابل توجه:  تیر کلاف در خرپای سقف به صورت عمومی به کار برده نمی‌شود.

 

تیرآهن نوع اروپایی

این نوع تیرآهن در ایران به نوع معمولی معروف می باشد البته خیلی از افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند این نوع تیرآهن را با نام تیرآهن نرمال یا پروفیل نرمال می شناسند، نام اختصاری این تیرآهن INP می باشد که در ساخت خرپا و ستون از این محصول استفاده می شود، اندازه ی تیرآهن نوع اروپایی را این گونه شرح می دهند  که طول آن را با علامت اختصاری m نشان می دهد و بین ۸ تا ۱۶ متر است. و ارتفاع را با حرف h نیز نشان می دهند که به ترتیب ارتفاع این پروفیل از۸۰،۱۰۰،۱۲۰ تا ۶۰۰ میلی متر است و عرض را نیز با علامت b نشان می دهند که در عرض های متفاوتی مثل ۴۲،۵۰،۵۸ تا ۲۱۵ میلی متر تولید و عرضه می شوند. برای مثال اگر روی یک پروفیل INP16 حک شده باشد به این معنی است که این نوع محصول از پروفیل معمولی است و ارتفاع آن ۱۶سانتی متر است یا به اصطلاح دیگر ۱۶۰ میلی متر.

تیرآهن نیم پهن

این تیرآهن به پروفیل نیم پهن یا سبک معروف است و شباهت بسیار زیادی با INP دارد فقط تفاوتی که بین آن ها وجود دارد این است که ضخامت جان آن کمتر است و عرض بال این پروفیل از نوع معمولی بیشتر است. علامت اختصاری این نوع از پروفیل نیم پهن را با IPE نشان می دهند و تولید آن در ایران بسیار زیاد است. اندازه  ی استاندارد این محصول ۸ تا ۱۶ متر طول دارد،عرض پروفیل معمولی از ۴۶ میلی متر تا ۲۲۰ میلی متر متغیر می باشد و ارتفاع آن نیز بین ۸۰،۱۰۰ تا ۶۰۰ میلی متر می باشد.

تیرآهن بال پهن یا هاش

این نوع از تیرآهن از انواع دیگر از نظر وزنی سبک تر است و اندازه بال این تیرآهن با ارتفاع برابر است. به عنوان ستون در تیرها و خرپاها کاربرد دارد و دارای مقاطع ساده می باشد. اگر بر روی تیر آهنی علامت اختصاری IPBL حک شده بود به این معنی است که تیرآهن بال پهن و سبک وزن می باشد و اگر به شکل IPBV حک شده باشدبه این معنی است که تیرآهن بال پهن و سنگین وزن است. به خاطر نوع و شکل ظاهری که این محصول دارد یعنی جان و بال عریضی دارد  و چون شبیه H انگلیسی است به این تیرآهن هاش نیز می گویند.

 

تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

تیر آهن لانه زنبوری برای این که بتواند لنگر خمشی را به میزان بیشتری تحمل کند جان آن را به حالت یک ذوزنقه برش می‌دهند و این حالت شش ضلعی خواهد بود و آن‌ها را هم جوش می‌دهند. این نوع از تیرآهن دارای حفره‌‌های تو خالی است همین مورد باعث شده که خیلی به لانه زنبوری شباهت داشته باشد.

مزایای تیرآهن لانه زنبوری

تیر آهن لانه زنبوری وزن سبک‌تری دارد پس از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.

همان‌گونه که در قسمت بالای مقاله اشاره کردیم تیرآهن لانه زنبوری دارای حفره‌های تو خالی در جان تیر می‌باشدکه این مورد یک نوع مزیت محسوب می شود زیرا از این حفره ها می توان کاربرد مثبتی داشت مثل عبور لوله های تاسیسات و لوله های برق از این حفره ها.

معایب تیرآهن لانه زنبوری

همانگونه که به مزایای تیرآهن لانه زنبوری پرداختیم حال می خواهیم راجع به معایب آن بگوییم ‍‍‍ به دلیل وجود حفره‌های تو خالی در جان این پروفیل باعث کاهش مقاومت برشی در محل اتصال پل به ستون‌ها می شود که گاهی اوقات برای رفع این مشکل از ورق های فلزی برای پر کردن حفره ها استفاده می شود.

 به روز ترین روش تقویت تیرآهن لانه زنبوری

همانطور که می دانید برای تهیه ی یک تیرآهن لانه زنبوری از طریق الگو روی تیرآهن نورد شده یک شکل شش ضلعی با استاندارد ساخته شده خط کشی می شود و زمانی که می خواهند مکان الگویی که خط کشی شده را برش دهند روی یک شاسی افقی قرار می دهند که تیرآهن تاب برندارد و روی آن را تک خال جوش می زنند و توسط دستگاه برش (برنول) و در امتداد خط منکسر تیرآهن را به دو قسمت تقسیم می کنند.پروفیل به دست آمده مقاومت بالایی در قسمت تکیه گاه در برابر تنش های برشی ندارد و برای همین نیاز است که حفره های ایجاد شده را با ورق های تقویتی پر کنند.مثلا حداقل تعدادی از حفره ها که تو خالی است و باید پر شود یکی است که در این صورت به ان مقاومتی که می خواهند دست پیدا نمی کنند. نوع دیگر از تقویت کننده ها استفاده از ورق واسطه است که بین دندانه ها جوش می خورد و تیرآهن حاصل بسیار محکم و قوی خواهد شد.

تقویت تیر های لانه زنبوری به وسیله ی ترکیب فولاد و بتن:

به غیر از انواع مواردی که در بالا ذکر کردیم مورد دیگری هم وجود دارد که ممکن است در بسیاری از موارد تقویت تیرآهن ها طبق روش های گفته شده مقرون به صرفه نباشد و از لحاظ اقتصادی توجیهی نداشته باشد پس روش های دیگری نیز پیشنهاد می شود و بسیار در پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.برای مثال موثرترین روش و راه حل استفاده از ترکیب مرکب بتن و فولاد می باشد. در این نوع روش در حفره ها و اطراف تیرآهن را با بتن می پوشانند که کشش را در حلقه های خالی را تغییر می دهد. این روش علاوه بر این که به تیرآهن لانه زنبوری مقاومت می دهد باعث افزایش سختی تیرآهن می شود و از لحاظ قیمت نسبت به انواع روش های قبلی مقرون به صرفه است.

انواع تیرآهن
انواع تیرآهن

اما اگر پروژه هایی که از لحاظ سبک بودن سازه ها و زیاد اهمیت نداشتن و همینطور مکان هایی که زلزله خیز نیستند و یا اثرات زلزله زیاد در ارتفاع پروفیل تاثیری نداشته باشد استفاده از تیرآهن لانه زنبوری مناسب است  واگر هم برای تقویت آن ها از روش های گفته شده به طور استاندارد استفاده شود وزن سازه بسیار سبک خواهد بود.

نکته قابل توجه در مورد این نوع از تیرآهن به خاطر جوشکاری که در ساخت و تولید آن انجام می شود از خواص فولاد و همینطور مقاومت آن کم می کند به همین دلیل بهتر است که جوشکاری زیاد انجام نشود و چون عمل جوشکاری روی تیرآهن زنبوری زیاد انجام می شود باید از این نوع کمتر استفاده شود. و نکته ی دیگری که در مورد این نوع از تیرآهن ها می باشد این است که کارشناسان برای پی ریزی و طراحی ساختمان از تیرآهن لانه زنبوری استفاده می کنند.ساختمان های اداری و مدرن از این نوع تیرآهن بهره مند هستند.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *