آخرین تحولات بازار آهن

بازار آهن

آخرین تحولات بازار آهن نشان می دهد با توجه به اظهارات بهادر احرامیان عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران مبنی بر روند تصمیم گیری دولت در بخش فولاد و تنظیم بازار در قیمت گذاری فولاد ابهاماتی وجود دارد و دولت دچار بلاتکلیفی است.

بر اساس نظر برخی از دیگر کارشناسان، نابه سامانی های اخیر در روند قیمت آهن در  این بازار و حتی سایر بازار های فعال در کشور با توجه به بحران کنونی اقتصاد ایران،  نتیجه ی عدم ثبات ارزش پول و عدم مداخله ی مستقیم  دولت به عنوان قاعده ای مهم است و نقش دولت در نظارت به قواعد معاملاتی انکار ناپذیر است، چراکه فضای کافی برای جولان قوی‌ترها و دلالان مهیا شده است. با توجه به روند کاهشی اخیر مصرف کنندگان واقعی با عدم نظارت بر بازار در این مدت متضرر شده اند، هم چنین با طولانی تر شدن روند ثبات و رسیدن به قیمت های واقعی در بازار خریداران بالقوه را بلاتکلیف رها کرده است.

بهادر احرامیان اضافه می کند: در ایران قیمت میلگرد نسبت به سایر کشورها ارزان تر و حتی با نرخ قراضه یکسان است و اینکه چرا دولت بطور دائم با ورود به بازار و مصوبات دستوری به دنبال کنترل قیمت ها است جای سوال دارد! ” متاسفانه سیاست دستوری دولت در بازار فولاد همزمان با دستور العمل های ارزی روبرو شده است که این موضوع تاثیر مستقیم در کاهش صادرات خواهد داشت.”

وی می افزاید: هزینه صادرات در سال ۹۸با مصوبه ارزی بانک مرکزی افزایش خواهد داشت و این مهم سبب توقف صادرات برخی محصولات طویل خواهد شد.” هم اکنون برخی از تولید کنندگان فولاد ایران با احتیاط بیش تری اقدام به تجارت این کالا می کنند. خریداران خارجی فولاد در ایران بطور دقیق سیاست های دولت در بخش صادرت را کنترل می کنند و در شرایطی که شاهد افزایش ریسک تجاری با ایران باشند , چانه زنی آنها برای تخفیف بیشتر از محصولات فولادی افزایش می یابد. ”

عضوهیات مدیره انجمن فولاد افزود: کنترل دولت در بازار صادراتی سبب انباشت محصول درداخل و در نهایت کاهش قیمت ها را به همراه دارد و هم اکنون به تدریج شاهد این موضوع در معاملات فولاد هستیم.

وی گفت: انجمن تولید کنندگان فولاد ایران همواره نظرات مشورتی را به وزارت صمت برای بهبود روند تصمیم گیری ها داده است و همواره تعامل خوبی بر قرار بوده اما انتظار تولید کنندگان فولاد این است که یک بار برای همیشه دولت تکلیفش را با قیمت فولاد مشخص کند.

به رغم اینکه به دلیل کمبود تقاضا در بازار آهن جو بی ثباتی حاکم است, اما تولید کنندگان همچنان در برابر کاهش قیمت ها مقاومت می کنند. استدلال آنها این است که تهیه مواد اولیه مشکل شده است و فروش با قیمت های پایین توجیه اقتصادی ندارد.

اقتصاد آزاد در کشوری که مدیریت نرخ ارز، کنترل تورم و قدرت خرید داخلی در آن به شدت دچار تشنج است امری دور از ذهن می باشد و در جامعه ای که نرخ تورم افسار گسیخته باشد، نباید مانع متناسب ‌سازی طبیعی نرخ ارز شد تا مزیت صادراتی برای کالاهای تولید داخل از بین نرود. در حالتی که نرخ ارز با نرخ تورم تنظیم نشود، واردات به شدت جذاب خواهد شد چراکه کالاهای تولید داخلی در اثر تورم گران‌تر می‌شوند، اما کالاهای تولید خارج به دلیل تورم کمتر جهانی، دچار افزایش قیمت محسوسی نخواهند شد و در نتیجه مصرف‌کننده کالای وارداتی را به کالای تولید داخل ترجیح می‌دهد. بنابراین شعار استفاده و حمایت از کالای داخلی معنای خود را از دست می­دهد و به این ترتیب عدم مدیریت صحیح در کشور عرصه را هم برای مصرف کنندگان و هم تولید کنندگان داخلی برای فعالیت محدود کرده خواهد کرد.

start campaign

کسب‌و‌کار خود را در فضای آنلاین گسترش دهید.

آهن 20 سامانه ثبت آگهی رایگان

بیشتر بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *